مقاله جداسازی و شناسایی باکتری های کوکسی شکل بیماری زا در ماهیان قزل آلای رنگین کمانی در مزارع پرورشی شمال غرب استان فارس با استفاده از روش های کشت و PCR که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در زیست شناسی جانوری از صفحه ۵۷ تا ۶۵ منتشر شده است.
نام: جداسازی و شناسایی باکتری های کوکسی شکل بیماری زا در ماهیان قزل آلای رنگین کمانی در مزارع پرورشی شمال غرب استان فارس با استفاده از روش های کشت و PCR
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله قزل آلای رنگین کمانی
مقاله باکتری های لاکتیک اسید
مقاله PCR
مقاله استرپتوکوکوس میلری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کفیل زاده فرشید
جناب آقای / سرکار خانم: بناکار یلدا
جناب آقای / سرکار خانم: نامداری ایرج

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
یکی از بیماری های مهم در آبزی پروری بیماری استرپتوکوکوزیس / آنتروکوکوزیس است که یک بیماری عفونی سپتی سمیک ناشی از کوکسی های گرم مثبت در ماهیان آب های شیرین و شور بوده و در چند دهه اخیر خسارات اقتصادی جبران ناپذیری را به بار آورده است. از جمله باکتری های مهم، لاکتیک اسید باکتری ها هستند که مزارع پرورشی را مورد هجوم قرار داده و تلفات سنگینی را به جای می گذارند. هدف از این پژوهش شناسایی کوکسی های گرم مثبت بیماری زا در مزارع پرورشی قزل آلای رنگین کمانیی در قسمت شمال غربی استان فارس با استفاده از روش های کشت و PCR است. از مزارع مشکوک به بیماری تعداد ۹۰ نمونه ماهی قزل آلای رنگین کمانی برداشته شد. پس از بررسی و ثبت مشخصات بالینی ماهیان بیمار و تلف شده، از اندام داخلی که شامل بافت کلیه ماهیان بیمار می باشد نمونه برداری و با انجام کشت و تست های بیوشیمیایی لازم شناسایی باکتری ها صورت گرفت. در مرحله بعدی جهت تعیین نوع آنتی بیوتیک موثر بر باکتری های شناخته شده، تست آنتی بیوگرام صورت گرفت. در نهایت با استفاده از روش مولکولی PCR بر پایه ژن ۱۶srRNA شناسایی باکتری ها انجام شد. از بین ۴۳ نمونه که کوکسی گرم مثبت شناخته شدند، ۳ گونه باکتری شامل ۴٫۶ درصد استرپتوکوکوس اینیایی، ۲۳٫۳ درصد لاکتوکو کوس گارویه آ و ۷۲٫۱ درصد استرپتوکوکوس میلری تشخیص داده شدند. نتایج تست PCR نشان داد که باکتری های شناخته شده جزو باکتری های لاکتیک اسید بوده که باعث ایجاد بیماری در ماهیان می شوند. با توجه به اینکه بیماری مذکور از لحاظ اقتصادی و مشترک بودن بین انسان و آبزیان بسیار مهم می باشد لذا شناسایی و درمان این عوامل عفونی حائز اهمیت است.از آنجا که علائم بالینی تمامی باکتری های مسبب بیماری بسیار شبیه بوده و با استفاده از روش های بیوشیمیایی امکان تشخیص نادرست وجود دارد بنابراین دقیق ترین روش ممکن استفاده از روش مولکولی PCR است.