مقاله جداسازی ملیتین از زهر زنبور عسل و بررسی تاثیر آن بر رشد سلول های سرطان معده که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اسفند ۱۳۹۱ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۷۶۰ تا ۷۶۷ منتشر شده است.
نام: جداسازی ملیتین از زهر زنبور عسل و بررسی تاثیر آن بر رشد سلول های سرطان معده
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ملیتین
مقاله سرطان معده
مقاله کروماتوگرافی فاز معکوس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمودزاده امیر
جناب آقای / سرکار خانم: مرادی علی
جناب آقای / سرکار خانم: زرین نهاد حنانه
جناب آقای / سرکار خانم: پوشنگ باقری کامران
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمی دهکردی پوریا
جناب آقای / سرکار خانم: مهدوی مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: شهباززاده دلاور
جناب آقای / سرکار خانم: شاه مرادی حمیدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: سرطان معده یکی از شایع ترین سرطان ها در سراسر جهان و ایران می باشد. از آن جا که روش های درمانی رایج مانند جراحی و شیمی درمانی به صورت تهاجمی و عوارض جانبی هستند، امروزه تحقیقات به منظور یافتن ترکیبات طبیعی با اثرات جانبی کم تر حایز اهمیت اند. در این مطالعه از سم زنبور عسل، پپتید ملیتین با ۲۶ اسید آمینه جداسازی و تخلیص شد و تاثیر آن بر میزان زنده بودن و تکثیر سلول های سرطانی معده مورد بررسی قرار گرفت.
روش بررسی: ابتدا ملیتین توسط کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا- فاز معکوس (RP-HPLC) و با استفاده از ستون C18 از زهر زنبور عسل استخراج گردید. فعالیت بیولوژیکی ملیتین به وسیله تست همولیتیک بر روی گلبول های قرمز نسبت به استاندار ملیتین بررسی گردید. جهت بررسی تاثیر ملیتین بر زنده بودن و تکثیر سلول های سرطانی معده رده Human Gastric Adenocarcinoma Cells (AGS)، سلول های مربوطه در پلیت ۹۶ خانه کشت داده شدند و با غلظت های مختلف ملیتین در زمان های ۶ و ۱۲ ساعت تیمار و میزان مرگ و میر سلول ها به روش رنگ سنجی MTT ((3-(4, 5-dimethylthiazol-2-yl)-2, 5- diphenyltetrazolium bromide در طول موج ۵۴۰ نانومتر تعیین گردید.
یافته ها: کروماتوگرام حاصل از RP-HPLC مشخص نمود ملیتین ۵۰% زهر مورد مطالعه را تشکیل می دهد. آنالیز فراکشن ملیتین توسط SDS-PAGE خالص بودن آن را تایید نمود. آزمون هولیتیک نشان داد ملیتین استخراج شده فعالیت همولیتیک بالایی (HD50-0.5 mg/ ml) از خود نشان می دهد. آزمون MTT نشان داد ملیتین در غلظت های بالاتر از ۲mg/ ml به شدت رشد سلول های سرطانی معده را مهار می کند. این اثر مهاری وابسته به غلظت ملیتین و مدت زمان اثر می باشد.
نتیجه گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که ملیتین مهار کننده قدرتمند رشد سلول های سرطان معده می باشد. هم چنین مشاهده گردید این اثر مهاری با افزایش غلظت ملیتین و مدت زمان اثر، افزایش می یابد.