مقاله جایگاه توده مردم در جریان های سیاسی از منظرعارف قزوینی و ابراهیم طوقان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در بهارستان سخن (ادبیات فارسی) از صفحه ۱۳۵ تا ۱۶۰ منتشر شده است.
نام: جایگاه توده مردم در جریان های سیاسی از منظرعارف قزوینی و ابراهیم طوقان
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عارف قزوینی
مقاله ابراهیم طوقان
مقاله توده مردم
مقاله جریان های سیاسی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فوزی ناهده
جناب آقای / سرکار خانم: الهی فروغ

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
عصر مشروطه در ایران وآغاز دوره مقاومت در فلسطین، جایگاه و نقش توده مردم در جریان های سیاسی آن چنان مهم و تاثیر گذار بوده است که ادبیات و بخصوص شعر را به شدت متاثر ساخته است، به نحوی که شعر صرفا تبدیل به ابزاری برای سخن گفتن با توده مردم شده است. عارف قزوینی و ابراهیم طوقان، دو تن از شعرای ادبیات مقاومت ایران و فلسطین هستند که این موضوع به نحو گسترده و آشکاری در اشعار آنها دیده می شود. در واقع این دو، از شعرای ملتزم و متعهدی هستند که، با اغراض سیاسی و در جهت دخالت در امور کشور و به منظور مخالفت یا انتقاد از رهبران و سردمداران، به انتقاد از مسائل و مشکلات اجتماعی زمانه پرداخته اند.
بر این اساس در این پژوهش توجه این دو شاعر، به توده مردم و اجتماع (به عنوان تاثیر گذارترین مساله در جریانات سیاسی از منظر این دو شاعر) مورد بررسی قرار گرفته است. بدین منظور استفاده متفاوت این دوشاعر، از ابزارهای بیانی با هدف برقراری ارتباط با مردم و آگاهی دادن به آنها مورد توجه قرار گرفته است. زبان استهزاء آمیز عارف گاه همراه با استفاده از الفاظ رکیک و عامیانه بوده است، در حالی که طوقان در عین بیان تند و گزنده و تحکم آمیز، فصاحت و متانت کلام را رعایت می کند. اینان همواره عدم آگاهی و نداشتن بینش سیاسی، در میان توده مردم را ابزار نابودی کشور خود می دانسته اند. به همین دلیل گاه به گذشته پر افتخار خود اشاره نموده، و گاه از نمادهای مذهبی و دینی استفاده کرده اند تا حس ملی و مذهبی مردم را برانگیزند و در این راه هر آنچه از هنر و نوآوری که داشته اند، بکار گرفته اند.