مقاله تکثیر و تمایز ادونتوژنیک سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از مغز استخوان به وسیله امواج فراصوت پیوسته با شدت پایین که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در لیزر پزشکی از صفحه ۲۱ تا ۲۶ منتشر شده است.
نام: تکثیر و تمایز ادونتوژنیک سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از مغز استخوان به وسیله امواج فراصوت پیوسته با شدت پایین
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فراصوت پیوسته با شدت پایین
مقاله سلول های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان رت
مقاله تمایز ادونتوژنیک

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: موسی خانی مریم
جناب آقای / سرکار خانم: روحی لیلا
جناب آقای / سرکار خانم: شیران محمدباقر
جناب آقای / سرکار خانم: همراهی داریوش

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: بیماری های دندانی بر روی سلامت و کیفیت زندگی میلیون ها انسان در جهان موثر هستند. در این مطالعه تاثیرات امواج فراصوت پیوسته با شدت پایین بر تمایز سلول های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان به سلول های ادونتوبلاست ها که مسوول ساخت و ترمیم عاج هستند، مورد بررسی قرار گرفته است.
روش بررسی: سلول های مغز استخوان رت در محیط محتوی سرم جنین گاوی (FBS) قرار گرفتند و تا پاساژ ۳ کشت داده شدند. سلول ها به سه گروه (فراصوت، محیط تمایز و فراصوت و محیط تمایز) تقسیم شدند. سلول ها در معرض موج فراصوت در مد پیوسته با فرکانس ۱ مگاهرتز و با شدت ۳۵۵ mW/cm-2 قرار گرفتند. توان زیستی، تکثیر و تمایز ادونتوژنیک سلول ها پس از تیمار با فراصوت ارزیابی شد.
یافته ها: نتیجه تست MTT نشان داد که توان زیستی و تکثیر سلول ها هنگامی که در معرض تابش فراصوت قرار می گیرند به طور معنی داری نسبت به گروه کنترل بالاتر بود (P<0.05). آنالیز بیان ژنی افزایش معنی داری را در بیان ژن های ادونتوژنیک در گروه محیط تمایز و فراصوت نسبت به سایر گروه ها نشان داد (P<0.01).