مقاله تولید آنتی بادی تک زنجیره ای انسانی شده ضد مارکر CD20 در E.coli که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر و دی ۱۳۹۲ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان از صفحه ۱۲ تا ۲۱ منتشر شده است.
نام: تولید آنتی بادی تک زنجیره ای انسانی شده ضد مارکر CD20 در E.coli
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله انسانی کردن
مقاله آنتی بادی تک زنجیره ای
مقاله CD20

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احمدزاده وحیده
جناب آقای / سرکار خانم: فرج نیا صفر
جناب آقای / سرکار خانم: حسین پورفیضی محمدعلی
جناب آقای / سرکار خانم: خاوری نژاد رمضانعلی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: رتوکسی مب (Rituximab) آنتی بادی مونوکلونال کایمریک بر ضد آنتی ژن CD20 بوده، به طور گسترده برای درمان لنفومای سلول های B استفاده می گردد. با این وجود سایز بزرگ و ایمنی زایی آنتی بادی های کامل موشی همواره به عنوان مشکل در ایمونوتراپی مطرح بوده است. جهت حل این مشکل می توان از قطعات کوچک آنتی بادی انسانی شده استفاده نمود. هدف از این تحقیق تولید آنتی بادی تک زنجیره ای انسانی به منظور کاربرد آن در درمان ناهنجاری های مرتبط با سلول های B است.
روش بررسی: به منظور طراحی آنتی بادی Rituximab انسانی شده با استفاده از روش CDR-grafting، نواحی CDR موشی به قسمت های Framework ایمونوگلوبولین های Germline انسانی منتخب دارای بیشترین شباهت با همتای موشی پیوند شدند. توالی نوکلئوتیدی طراحی شده در E.coli بیان شده، سپس تخلیص گردید. میزان بیان آنتی بادی نوترکیب با SDS-PAGE و واکنش آن با رده سلولی Raji با استفاده از تکنیک Dot blot مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته ها: در انتخاب نواحی Framework انسانی به منظور CDR Grafting ایمونوگلوبولین های IGHV1-46*03 و IGKV1-39*01 بیشترین شباهت را با آنتی بادی اولیه نشان دادند. بررسی بیان با روش SDS-PAGE مشخص کرد آنتی بادی تولیدی با غلظت بالا در E.coli بیان گردیده، با افینیتی مناسب نسبت به آنتی ژن CD20 بیان شده در سطح سلول های Raji واکنش نشان داد.
نتیجه گیری: آنتی بادی تک زنجیره ای انسانی تولید شده می تواند به مارکر CD20 متصل گردیده، به عنوان روش درمانی برای هدف قرار دادن این آنتی ژن در درمان سرطان های مرتبط به کار رود.