مقاله توسعه عملکرد فتوولتائیک سلول خورشیدی رنگ دانه ای با استفاده از لایه نازک دی اکسید تیتانیوم مزومتخلخل دوپ شده با لیتیوم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در فرآیندهای نوین در مهندسی مواد (مهندسی مواد مجلسی) از صفحه ۱ تا ۸ منتشر شده است.
نام: توسعه عملکرد فتوولتائیک سلول خورشیدی رنگ دانه ای با استفاده از لایه نازک دی اکسید تیتانیوم مزومتخلخل دوپ شده با لیتیوم
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سلول خورشیدی
مقاله دی اکسید تیتانیوم
مقاله مزومتخلخل
مقاله دوپ کردن با لیتیوم
مقاله رنگ دانه ای

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسین بر مهرداد
جناب آقای / سرکار خانم: صدرنژاد سیدخطیب الاسلام
جناب آقای / سرکار خانم: دانشوراصل شروین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
لایه نازک دی اکسید تیتانیوم دوپ شده با مقادیر مختلف لیتیوم روی زیرلایه اکسید قلع دوپ شده با فلوئور (FTO) با استفاده از فناوری دکتر بلید ایجاد شد. خواص ساختاری، نوری و مورفولوژی این فیلم توسط پراش سنجی پرتو ایکس (XRD)، میکروسکوپی الکترونی روبشی (SEM) و تست طیف نگاری بازتاب نفوذی (DRS) و خصوصیات سلول ساخته شده توسط مشخصه یابی ولتاژ – چگالی جریان (V-l) بررسی شد. نتایج پراش پرتو ایکس نشان داد که تنها فاز تشکیل شده آناتاز است. اندازه کریستالیت های آناتاز با افزایش غلظت لیتیوم، کاهش یافت. تصاویر SEM نشان داد که لایه های نازک تولیدشده از لحاظ ساختاری یکنواخت بوده و دارای ذرات با اندازه ۲۰ تا ۴۰ نانومتر است. افزودن لیتیوم باعث بزرگ شدن مساحت سطح ویژه و کاهش اندازه حفره های تخلخل در لایه نازک شد. مشخصه یابی V-l نشان داد که حضور لیتیوم باعث افزایش چگالی جریان می شود، به طوری که مقدار ISC نمونه حاوی ۰٫۷ درصد وزنی لیتیوم در مقایسه با نمونه بدون لیتیوم، از ۱٫۱۷ به ۲٫۵ میلی آمپر بر سانتی متر مربع بهبود می یابد. از آزمایش های DRS مشخص شد که با افزایش غلظت لیتیوم، لبه جذب فیلم به سمت طول موج های کوتاه جا به جا می شود.