مقاله تهیه پروتز کامل بالا در بیمار میکروستومیا: گزارش مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهمن ۱۳۹۱ در مجله دانشکده دندان پزشکی اصفهان از صفحه ۵۸۷ تا ۵۹۲ منتشر شده است.
نام: تهیه پروتز کامل بالا در بیمار میکروستومیا: گزارش مورد
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله میکروستومی
مقاله دنچر کامل
مقاله تکنیک قالب گیری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: وحدت مهتاب
جناب آقای / سرکار خانم: آل هوز عبدالحمید
جناب آقای / سرکار خانم: نوری بیات شقایق

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: میکروستومی به هر گونه کاهش قابل توجه در اندازه مدخل دهان اطلاق می شود و می تواند به هر علتی مانند بیماری ها، تروما، صدمات سوختگی و یا به علت عوارض جراحی در اطراف دهان باشد. این مقاله روشی عملی برای درمان یک بیمار بی دندان کامل فک بالا با میکروستومی شدید را شرح داده است.
شرح مورد: بیمار خانم ۴۰ ساله ای با بی دندانی کامل فک بالا و میکروستومی شدید بود. در این بیماران به علت محدودیت باز کردن دهان، تمامی مراحل کلینیکی از انتخاب تری پیش ساخته جهت قالب گیری اولیه تا طراحی پروتز نهایی با مشکلاتی همراه است و امکان استفاده از تری قالب گیری یکپارچه و همچنین دست دندان یکپارچه وجود ندارد. علاوه بر این درمان ایمپلنت برای بیمار به دلایل اقتصادی امکان پذیر نبود. و درمان پروتز کامل انتخاب گردید. تهیه دنچر چند قطعه ای که به راحتی گذاشته و برداشته شود می تواند کمک شایانی به این بیماران به شمار رود. قالب گیری اولیه در این بیمار به طور چند قطعه ای با کمک پوتی و واش انجام شد و تری اختصاصی دو تکه ای با طرح ویژه ساخته شد، سپس پروتز دو تکه ای با بال اتچمنت آماده شد و ذر نهایت توسط فریم پالاتال استرپ در داخل دهان دو قطعه به طور محکم و با ثبات به هم متصل شدند. در پی گیری دو ساله که از بیمار به عمل آمد استفاده خوب بیمار از دنچر، رضایت از زیبایی، رضایت از کاربرد راحت، تماس خوب و ثبات خوب دنچر بدون هیچ ترومایی مشاهده گردید.
نتیجه گیری: دنچر چند قطعه ای که به راحتی گذاشته و برداشته شود می تواند به طور موفق در بیمار مبتلا به میکروستومی به کار رود.