مقاله تهویه طبیعی در شوادون های شهر دزفول با بهره گیری از مدلسازی CFD که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۳ در باغ نظر از صفحه ۳۷ تا ۴۸ منتشر شده است.
نام: تهویه طبیعی در شوادون های شهر دزفول با بهره گیری از مدلسازی CFD
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شوادون
مقاله تهویه طبیعی
مقاله دزفول
مقاله CFD
مقاله اقلیم گرم و نیمه مرطوب

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حزبئی مرتضی
جناب آقای / سرکار خانم: ادیب زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: نصراللهی فرشاد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تهویه طبیعی یکی از موثرترین عوامل در ایجاد آسایش حرارتی است. این عامل با بهره گیری از کوران هوا، کاهش رطوبت نسبی و افزایش تبخیر سطحی موجب ایجاد شرایط آسایش در اقلیم های گرم و مرطوب می شود. در دوران معاصر با توجه به اهمیت انرژی های تجدیدناپذیر از جمله سوخت های فسیلی و همچنین افزایش آلودگی های زیست محیطی، نقش تهویه طبیعی در ساختمان به لحاظ سازگاری ساختمان با محیط زیست حایز اهمیت است.
سازندگان بنا در دزفول به عنوان یکی از شهرهای اقلیم گرم و نیمه مرطوب جهت تعدیل شرایط آب و هوایی در مسکن به ساخت فضایی در عمق ۵ تا ۱۲ متری در زیرزمین پرداخته اند.
این فضای زیرزمینی به نام شوادون(Shavadoon)  به عنوان یکی از راهکارهای مناسب جهت انطباق با محیط و ایجاد شرایط آسایش حرارتی با استفاده از ثبات دمای سالانه زمین و تهویه طبیعی است. این پژوهش در ابتدا به شناسایی عوامل مشترک و انتخاب شرایط کالبدی تاثیرگذار در تهویه شوادون می پردازد، سپس اثر تهویه طبیعی را در گونه های مختلف شناسایی شده با استفاده از مدلسازی CFD جهت ایجاد شرایط آسایش حرارتی مورد بررسی قرار می دهد.