مقاله تنظیم بهینه پارامترهای کنترلی STATCOM و SVC به منظور بهبود عملکرد دینامیکی سیستم قدرت متصل به ژنراتور القایی ازدوسوتغذیه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۱ در سیستم های قدرت الکترونیکی از صفحه ۱۹ تا ۲۹ منتشر شده است.
نام: تنظیم بهینه پارامترهای کنترلی STATCOM و SVC به منظور بهبود عملکرد دینامیکی سیستم قدرت متصل به ژنراتور القایی ازدوسوتغذیه
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ژنراتور القایی ازدوسوتغذیه (DFIG)
مقاله جبران ساز استاتیکی توان راکتیو (SVC)
مقاله جبران ساز استاتیکی سنکرون (STATCOM)
مقاله پایداری دینامیکی
مقاله بهینه سازی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی مرتضی
جناب آقای / سرکار خانم: گیتی زاده محسن
جناب آقای / سرکار خانم: آقایی جمشید
جناب آقای / سرکار خانم: روستا علیرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در سال های اخیر با کمبود منابع انرژی، استفاده از انرژی های نو مانند انرژی بادی در حال افزایش می باشد. در نتیجه بررسی و مطالعه، جهت استفاده بهینه از این منابع انرژی بسیار لازم است. امروزه در نیروگاه های بادی مدرن از ژنراتورهای القایی ازدوسوتغذیه (DFIGs) استفاده می شود. مطالعات پایداری در هنگام اتصال این نوع ژنراتورها به سیستم قدرت یک امر بسیار مهم است. جبران ساز استاتیکی توان راکتیو (SVC) و جبران ساز استاتیکی سنکرون (STATCOM) نمونه هایی از ادوات FACTS می باشند که به صورت موازی نصب می شوند و از مهمترین کاربردهای آنها تثبیت و تنظیم ولتاژ در یک سطح معین و به دنبال آن بهبود پایداری سیستم قدرت است. تنظیم بهینه پارامترهای کنترلی این جبران سازها بسیار مهم می باشد. در این تحقیق، ابتدا روشی مناسب جهت انتخاب تابع هدف به منظور حداقل کردن نوسانات ناشی از اغتشاش پیشنهاد می شود. سپس تنظیم بهینه پارامترهای کنترلیSVC  و STATCOM توسط الگوریتم ژنتیک در قالب یک بهینه سازی انجام خواهد شد. در انتها کارایی روش پیشنهادی در بهبود پایداری ولتاژ، سرعت روتور و توان DFIG و همچنین پایداری سرعت روتور ژنراتورهای سنکرون بررسی خواهد شد. این موضوع با بررسی و مقایسه نتایج در شرایط حضور و عدم حضور SVC و STATCOM و مقایسه عملکرد این دو جبران ساز موازی در یک شبکه نمونه ارزیابی می شود. تمام مراحل شبیه سازی و بهینه سازی توسط نرم افزار MATLAB صورت می گیرد.