مقاله تناسب در قرارهای تامین کیفری که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان – پاییز – زمستان ۱۳۸۹ در تحقیقات حقوقی آزاد از صفحه ۲۲۵ تا ۲۵۹ منتشر شده است.
نام: تناسب در قرارهای تامین کیفری
این مقاله دارای ۳۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شاخص های اختصاصی و مشترک تناسب
مقاله تامین دادرسی عادلانه
مقاله قرار تامین جانشین
مقاله قرار بازداشت موقت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ناجی زواره مرتضی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف از قرار تامین کیفری، برقراری دادرسی عادلانه و جلوگیری از ایجاد اخلال در روند دادرسی توسط متهم است. لذا نباید به عنوان «پاسخ کیفری به جرم و پیش درآمد مجازات مجرم» تلقی شود. عمده ترین و متداول ترین راه برای ایجاد اخلال در روند دادرسی، مخفی یا متواری شدن متهم است. اصدار قرار تامین بر اساس شاخص «احتمال فرار متهم»، برای جلوگیری از این اخلال است. اما مخفی یا متواری شدن متهم، تنها راه ایجاد اخلال در روند دادرسی نیست و ممکن است از طرق دیگری مثل از بین بردن آثار و دلایل جرم در روند دادرسی عادلانه خلل ایجاد شود. لذا باید با پیش بینی شاخص هایی چند – که هماهنگ با اهداف قرارهای تامین کیفری باشد – و الزام قاضی به صدور این قرارها بر اساس شاخص های پیش بینی شده و نتیجتا رعایت تناسب، راه های ایجاد خلل توسط متهم در فرایند دادرسی عادلانه را حتی الامکان مسدود کرد. معمولا همه شاخص های تناسب در مورد هر متهمی مطرح نمی شود و چه بسا زمینه و شرایط رعایت آنها با یکدیگر فرق کند، به طوری که مثلا شاخص های «وضعیت مزاج، سن و حیثیت متهم» صرفا در مواردی که قرار صادره منجر به سلب آزادی متهم می گردد، مطرح می شود.
مقاله حاضر، در قالب دو مبحث جداگانه، شاخص های تناسب قرار تامین کیفری (مبحث اول) و تناسب قرار تامین کیفری در فرایند عملی قضایی (مبحث دوم) ارائه خواهد شد.