مقاله تمدن اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی از صفحه ۷ تا ۴۰ منتشر شده است.
نام: تمدن اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره)
این مقاله دارای ۳۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تمدن
مقاله فرهنگ
مقاله تمدن اسلامی
مقاله امام خمینی (ره)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فوزی یحیی
جناب آقای / سرکار خانم: صنم زاده محمودرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سرگذشت انسان ها از معبر تمدن ها می گذرد و تمدن ها در طول تاریخ در شکل دهی به هویت بشر، گسترده ترین نقش را داشته اند. امروزه تمدن، به سند تاریخی فرهنگ ملل تبدیل گشته و از اهمیتی ویژه برخوردار است.
دین اسلام پس از استقرار، به سرعت توانست بنیان گذار تمدن شگرفی در جهان شود؛ به گونه ای که تمدن های دیگر، از جمله تمدن غربی را وام دار خود نماید.
در این مقاله به روش اسنادی و با رویکردی توصیفی تحلیلی بیان می کنیم تمدن اسلامی دارای چه تعاریف، ویژگی ها و مولفه هایی است و امام خمینی چه تعریف و نظرگاهی نسبت به تمدن اسلامی دارد؟ سوال های فرعی تحقیق از این قرارند:
-تمدن چیست و چه تعاریفی از آن ارائه شده است؟
-تمدن دارای چه شاخصه های عمومی است؟
-روش ها و رویکردهای شناخت تمدن کدام است؟
بر اساس یافته های این مقاله، امام خمینی (ره) ضمن توجه به ابعاد مادی و معنوی تمدن ها، با نقد تمدن غربی و تاکید بر مادی و تک بعدی بودن آن، تمدن اسلامی را جامع ترین تمدن ها دانسته که دارای روحی سرشار از ایمان است و این روح در تمامی ارکان آن جریان دارد. امام (ره) از سوی دیگر بر وجه معنوی و توان انسان سازی تمدن اسلامی به عنوان مهم ترین عنصر آن تاکید می کند.