مقاله تغییرات فصلی کیفیت هوای شهر کرمانشاه از نظر غلظت آلاینده PM10 در دوره ۴ ساله (۹۰-۱۳۸۷) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در سلامت و بهداشت اردبیل از صفحه ۱۴۹ تا ۱۵۸ منتشر شده است.
نام: تغییرات فصلی کیفیت هوای شهر کرمانشاه از نظر غلظت آلاینده PM10 در دوره ۴ ساله (۹۰-۱۳۸۷)
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تغییرات فصلی
مقاله کیفیت هوا
مقاله PM10
مقاله شهر کرمانشاه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: الماسی علی
جناب آقای / سرکار خانم: مرادی مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: شرفی کیومرث
جناب آقای / سرکار خانم: عباسی شکوفه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: مشکلات ناشی از ریزگردها به ویژه ذرات کوچکتر از ده میکرومتر، یکی از مهمترین مسایل مرتبط با آلودگی هوا می باشد. گرد و خاک وارده به اتمسفر از مناطق خشک و نیمه خشک منشا می گیرد. هدف از این مطالعه تعیین تغییرات فصلی کیفیت هوای شهر کرمانشاه از نظر غلظت آلاینده PM10 در دوره ۴ ساله (۹۰-۱۳۸۷) در شهر کرمانشاه می باشد.
روش کار: این پژوهش یک مطالعه توصیفی- تحلیلی است، به طوری که در طی ۴ سال مطالعه در فصول مختلف سال، جمعا ۱۳۳۴ نمونه از ایستگاه های اندازه گیری آلاینده های هوا وابسته به سازمان محیط زیست کرمانشاه جمع آوری گردید، سپس نمونه ها با نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: نتایج نشان داد در طول دوره ۴ ساله درصد کل فراوانی آلاینده PM10 با معیار خوب، سالم، ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک به ترتیب ۱۰٫۴، ۵۹٫۲، ۲۶٫۴، ۰٫۷ و ۳٫۳% می باشد. به طوری که بیشترین و کمترین میزان انتشار PM10 با معیار خوب (۵۰-۰)، به ترتیب در ماه های بهمن (۳۷٫۷%) و خرداد و تیر (۰%)، فصل زمستان (۲۱٫۹۶%) و تابستان (۴٫۸۱%) رخ داد.
نتیجه گیری: نتایج نشان داد که تیرماه و فصل تابستان بدترین کیفیت هوا را از نظر غلظت PM10 داشتند، که آن نیز به دلیل تواتر و شدت ورود ریزگردها در زمان های مذکور بود. لذا ضروری است که در سطح کلان مدیریت کشوری و با همکاری کشور همسایه در کاهش این آلاینده اقدام لازم به عمل آید.