مقاله تغییرات ترکیبات ضد یخ با وزن مولکولی پایین در لاروهای زمستان گذران کرم برگ خوار چغندر، (Spodoptera exigua (Lep.: Noctuidae که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اسفند ۱۳۹۰ در نامه انجمن حشره شناسی ایران از صفحه ۳۳ تا ۵۰ منتشر شده است.
نام: تغییرات ترکیبات ضد یخ با وزن مولکولی پایین در لاروهای زمستان گذران کرم برگ خوار چغندر، (Spodoptera exigua (Lep.: Noctuidae
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کرم برگ خوار چغندر
مقاله Spodoptera exigua
مقاله ترکیبات ضد یخ
مقاله تری هالوز
مقاله سرماسختی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عطاپور مریم
جناب آقای / سرکار خانم: محرمی پور سعید
جناب آقای / سرکار خانم: برزگر محسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کرم برگ خوار چغندر، Spodoptera exigua (Hubner)، حشره ای با دامنه میزبانی وسیع است که خسارت عمده ای را به خصوص به چغندر، سیب زمینی و پنبه وارد می سازد. به منظور درک بهتر چگونگی زمستان گذرانی آفت، ترکیبات ضد یخ (cryoprotectants) لاروهای زمستان گذران طی ماه های آبان تا اسفند ۱۳۸۷ به همراه نمونه های پرورش یافته در آزمایشگاه با HPLC اندازه گیری شد. پنج ترکیب تری هالوز، گلوکز، مایواینوزیتول، گلیسرول و سوربیتول به ترتیب در نمونه ها مورد شناسایی قرار گرفت که در میان آن ها تری هالوز بیش ترین مقدار و بیش ترین افزایش را طی ماه های سرد از خود نشان داد (از ۰٫۹۹ میلی گرم بر یک گرم از وزن حشره در آبان تا ۳٫۹ میلی گرم بر یک گرم در دی ماه). به این ترتیب، به نظر می رسد مهم ترین ترکیب ضد یخ در لاروهای زمستان گذران کرم برگ خوار چغندر تری هالوز باشد که با افزایش غلظت، حشره را قادر می سازد تا زمستان را با موفقیت پشت سر گذارد.