مقاله تعیین میزان شیوع مایکوپلاسما ژنیتالیوم در بیماران مبتلا به پروستاتیت با روش مولکولی PCR که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از صفحه ۸۷ تا ۹۲ منتشر شده است.
نام: تعیین میزان شیوع مایکوپلاسما ژنیتالیوم در بیماران مبتلا به پروستاتیت با روش مولکولی PCR
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ایراجیان غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: میرنژاد رضا
جناب آقای / سرکار خانم: جلالی ندوشن محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: قربانپور نفیسه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه و هدف: پروستاتیت از بیماری های نسبتا شایع ارولوژی در بیماران مسن می باشد. درمان این بیماری مشکل است و اغلب به خاطر عودهای مکرر آن مشکلات پیچیده ای را برای بیمار و پزشک معالج به دنبال دارد. تشخیص مخازن بیماری و همچنین تعیین میزان شیوع سویه خاص در انسان در شناسایی جنبه های اپیدمیولوژیک بیماری و ارائه برنامه کنترل اهمیت زیادی دارد. این مطالعه با هدف تعیین میزان شیوع مایکوپلاسما ژنیتالیوم با تکنیک PCR در بیماران مبتلا به پروستاتیت انجام گرفت.
روش کار: در این مطالعه توصیفی – مقطعی، ۲۰۰ نمونه پارافینه پروستات که توسط متخصص پاتولوژی از بیماران دچار پروستاتیت که به بیمارستان های سطح تهران، در طی سال های ۸۷ تا ۹۰ مراجعه کرده بودند تهیه و به آزمایشگاه ارسال گردید. در آزمایشگاه پس از برش بافت ها و استخراج ژنوم، با استفاده از پرایمر اختصاصی مایکوپلاسما ژنیتالیوم برای تکثیر نواحی ۴۶۵ bp ژن۱۶S ، واکنش PCR انجام شد. بعد از انجام PCR و سکانس کردن، نمونه های مثبت تحت اثر آنزیم های محدودالاثر (Cac8I، BbsI، EcoRI، AluI، TaqI) قرار گرفتند.
یافته ها: ۴ نمونه از ۲۰۰ نمونه دارای قطعه مورد نظر بوده و در PCR مثبت شدند که هر چهار نمونه بعد از برش آنزیمی و تعیین توالی مشخص شد که از نوع مایکوپلاسما ژنیتالیوم تیپ G37 می باشند.
نتیجه گیری: وجود ژنوم مایکوپلاسما در نمونه های بافتی پروستات نشان می دهد که این میکروارگانیسم می تواند یکی از عوامل ایجاد کننده پروستاتیت در مردان باشد. هر چند که برای اثبات دقیق این موضوع نیازمند مطالعات وسیع تر و با داشتن گروهای کنترلی می باشد.