مقاله تعیین فراوانی و مشخصات زردی ناشی از هیپوتیروئیدی و مقایسه با نوزادان مبتلا به زردی ایدیوپاتیک؛ یک بررسی ده ساله که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تیر ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان از صفحه ۲۴۰ تا ۲۴۶ منتشر شده است.
نام: تعیین فراوانی و مشخصات زردی ناشی از هیپوتیروئیدی و مقایسه با نوزادان مبتلا به زردی ایدیوپاتیک؛ یک بررسی ده ساله
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کم کاری تیروئید
مقاله زردی
مقاله نوزاد
مقاله بیلی روبین

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بسکابادی حسن
جناب آقای / سرکار خانم: خداشناس عزت

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان در صورت تشخیص زودرس یک اختلال جدی قابل درمان است. یکی از علایم این نوزادان، زردی طول کشیده می باشد. شیوع، سیر بالینی و مقدار زردی در این اختلال هنوز به خوبی تعیین نشده است؛ بنابراین مطالعه حاضر به مقایسه سیر بالینی و شدت زردی در نوزادان زرد دچار هیپوتیروئیدی مادرزادی و مقایسه آن ها با نوزادان زرد با علت ناشناخته پرداخته است.
روش: این مطالعه توصیفی- تحلیلی در فاصله زمانی سال های ۹۱-۱۳۸۱ روی ۲۷۸۰ نوزاد ترم چهار روزه یا بزرگ تر مبتلا به زردی انجام شد که تست های تیروئیدی بر روی ۷۰۶ نوزاد مراجعه کننده به کلینیک یا بخش نوزادان بیمارستان قائم مشهد صورت گرفت. نوزادان علاوه بر اقدامات معمول برای تشخیص علت زردی، از نظر عملکرد غده تیرویید نیز بررسی گردیدند. سپس سیر بالینی و شدت زردی نوزادان مبتلا به هیپوتیروییدی (TSH یا Thyroid-stimulating hormone) بالای ۱۰ میکرویونیت در میلی لیتر و یا T4 کمتر از ۸ میکروگرم در دسی لیتر] با نوزادان دارای زردی با علت ناشناخته مقایسه گردید. تحلیل نتایج با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه ۱۱٫۵ صورت گرفت.
یافته ها: به ترتیب در گروه مورد و شاهد، متوسط سن مراجعه ۸٫۸۰±۱۶٫۰۳ و ۶٫۱۰±۸٫۶۰ روز (۰٫۰۰۱=P)، سن شروع زردی۱٫۶۰ ±۴٫۰۰ و ۱٫۷۵±۲٫۶۸ روز (۰٫۰۰۸=P)، بیلی روبین توتال ۵٫۲۵±۱۵٫۷۰ و ۵٫۱۰±۲۱٫۸۸ میلی گرم در دسی لیتر (۰٫۰۰۱>P)، طول مدت بستری ۱٫۱۱±۰٫۸۰ و ۱٫۷۱±۳٫۳۷ روز (۰٫۰۰۱>P)، سن بهبود زردی ۱۴٫۶۰±۴۹٫۴۰ و ۱۵٫۲۳±۲۱٫۰۰ روز (۰٫۰۸۰=P)، میزان T4 برابر ۲٫۷±۵٫۸، ۲٫۲۶±۹٫۶۳ میکروگرم در دسی لیتر و میزان TSH برابر ۱٫۸۰±۲۲٫۵۶، ۱٫۶۹±۳٫۳۱ میکرویونیت در میلی لیتربه دست آمد.
نتیجه گیری: توصیه می شود در نوزادن مراجعه کننده با هر میزان زردی پس از هفته دوم زندگی، بررسی از نظر هیپوتیروئیدی صورت گیرد.