مقاله تعیین زمان مناسب سمپاشی با استفاده از تله فرمونی و درجه حرارت موثر روزانه برای کرم سیب (Cydia pomonella (Lep: Tortricidae در منطقه خان زنیان استان فارس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در گیاه پزشکی از صفحه ۳۷ تا ۴۴ منتشر شده است.
نام: تعیین زمان مناسب سمپاشی با استفاده از تله فرمونی و درجه حرارت موثر روزانه برای کرم سیب (Cydia pomonella (Lep: Tortricidae در منطقه خان زنیان استان فارس
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کرم سیب
مقاله درجه حرارت موثر روزانه
مقاله تله فرمونی
مقاله مبارزه شیمیایی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دانش نیا سیده نگار
جناب آقای / سرکار خانم: عالیچی محمود
جناب آقای / سرکار خانم: حیدری بهرام

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کرم سیب (Lep:Tortricidae) Cydia pomonella یکی از آفات مهم درختان سیب در منطقه شیراز و شهرستان خان زنیان می باشد. جهت تعیین بهترین زمان سمپاشی از طریق شمارش تعداد پروانه نر به دام افتاده و ثبت درجه حرارت موثر روزانه در طی سالهای ۹۰ ۸۸ در باغهای سیب خان زنیان، تله های فرمونی در ارتفاع ۱٫۵ متری از سطح زمین و به فاصله ۸۵ تا ۱۰۰ متر از یکدیگر نصب شدند. نتایج به دست آمده با استفاده از نرم افزار Excel تجزیه و تحلیل گردید. بر اساس نتایج حاصل از این تحقیق دو نسل کامل و یک نسل ناقص برای این آفت در منطقه خان زنیان بدست آمد. همچنین بهترین زمان جهت مبارزه شیمیایی با آفت توام با خروج لاروهای سن اول و تجمع ۱۷۵ روز درجه (Degree day) تعیین گردید. مجموع درجه حرارتهای روزانه لازم برای تکمیل یک نسل کرم سیب برای سالهای ۸۸ و ۹۰ به ترتیب ۷۶۶٫۵ و ۷۷۰ روز درجه بدست آمد. بر این اساس میتوان از مصرف بی رویه سموم و آلودگی محیط زیست جلوگیری کرد.