مقاله تعیین دمای بهینه و اثر غلظت های مختلف شوری بر جوانه زنی و رشد دانه رست دانه های گیاه دارویی عطر پاییزی .Dittrichia graveolens (L.) Greuter که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در گیاه و زیست بوم از صفحه ۴۱ تا ۵۲ منتشر شده است.
نام: تعیین دمای بهینه و اثر غلظت های مختلف شوری بر جوانه زنی و رشد دانه رست دانه های گیاه دارویی عطر پاییزی .Dittrichia graveolens (L.) Greuter
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تنش شور Dittrichia graveolens (L.) Greuter جوانه زنی
مقاله دمای بهین

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قربانلی مه لقا
جناب آقای / سرکار خانم: ساطعی آرین
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعیلی محسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
گیاه عطر پاییزی Dittrichia graveolens (L.) Greuter. بومی منطقه مدیترانه از تیره کاسنی بوده و در درمان بیماری های مزمن تنفسی مانند سرفه، سرماخوردگی، سینوزیت، التهاب حنجره و برونشیت موثر است. همچنین محافظ سیستم لنفاوی و کاهنده عفونت آکنه پوست است و اسانس این گیاه دارای اثر کاهنده مخاط می باشد و بیشترین ماده دارویی آن بورنیل استات, بورنئول و T- کادینول می باشد. جوانه زنی بخش اساسی از زندگی گیاهان است و استقرار دانه رست اولین مرحله رشد گیاهان است که دارای اهمیت زیادی در بالا بردن بازده و کارآیی گیاه در خاک هایی که تحت تنش شوری قرار دارند، می باشد. شوری ممکن است باعث کاهش معنی دار سرعت و درصد جوانه زنی شود که به نوبه خود به عدم استقرار پوشش گیاهی و کاهش بازده محصولات منتهی خواهد شد. در این تحقیق دمای بهینه جوانه زنی و اثر غلظت های مختلف شوری بر جوانه زنی دانه های این گیاه دارویی بررسی گردید. آزمایش تعیین دمای بهینه در دماهای ۰، ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۵، ۳۰ و ۳۵ درجه سانتی گراد و همچنین آزمایش اثر شوری بر جوانه زنی در غلظت های ۰، ۲۵، ۵۰ و ۷۵ میلی مولار NaCl انجام گردید و مشخص شد که دمای بهینه جوانه زنی دانه های این گیاه ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد و نیز بیشترین درصد جوانه زنی و رشد طولی ریشه چه و ساقه چه در غلظت شاهد صورت می پذیرد.