مقاله تعیین اثر کروم در کنترل قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در شهریور ۱۳۹۱ در مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران از صفحه ۲۱۵ تا ۲۲۱ منتشر شده است.
نام: تعیین اثر کروم در کنترل قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دیابت نوع ۲
مقاله کرومیوم پیکولینات
مقاله هموگلوبین گلیکوزیله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پیامی سیدپیمان
جناب آقای / سرکار خانم: صفاریان سارا
جناب آقای / سرکار خانم: حسن زاده عاطفه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: یافته های برخی بررسی ها نشان داده تجویز مکمل کرومیوم در بیماران دیابتی نوع ۲ می تواند کنترل قند خون را بهبود دهد، اما داده های ارایه شده در این مورد یکسان نیستند. هدف از پژوهش حاضر بررسی تاثیر مکمل کرومیوم پیکولینات بر کنترل قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بود.
مواد و روش ها: در یک مطالعه کارآزمایی بالینی ۴۰ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ بررسی شدند. بیماران به صورت تصادفی و دو سو کور به دو گروه مورد و شاهد ۲۰ نفره تقسیم شده، و به مدت ۳ ماه مورد درمان با کرومیوم پیکولینات به میزان ۲۰۰ میلی گرم یا دارونما قرار گرفتند. شاخص های تن سنجی، پروفایل چربی و کنترل قند خون بیماران در ابتدا و انتهای بررسی مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته ها: تجویز کرومیوم پیکولینات در مقایسه با دارونما سبب کاهش واضح سطح هموگلوبین گلیکوزیله (۰٫۴۱- %، P=0.007، در مقابل ۰٫۱۲+%، P=0.054)، و قند خون ناشتا (۲۲٫۰۵-%، P=0.001، در مقابل ۱٫۳۵-% P=0.859) شده، ولی بر شاخص های تن سنجی و پروفایل چربی بی تاثیر بود.
نتیجه گیری: یافته های پژوهش حاضر پیشنهاد کننده آن است که تجویز کرومیوم پیکولینات در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ می تواند کنترل قند خون را بهبود دهد، اما بر شاخص های تن سنجی و پروفایل چربی بی تاثیر می باشد.