مقاله تعادل ایستگاهی در آمپوته های اندام تحتانی؛ مروری بر مقالات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در طب جانباز از صفحه ۵۸ تا ۶۶ منتشر شده است.
نام: تعادل ایستگاهی در آمپوته های اندام تحتانی؛ مروری بر مقالات
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تعادل ایستگاهی
مقاله پروتز
مقاله تعادل
مقاله قطعات پروتز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کمالی اردکانی مصطفی
جناب آقای / سرکار خانم: کریمی محمدتقی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: قطع عضوهای اندام تحتانی معمولا به علت ضربه، بیماری های عروقی، دیابت و یا اختلالات مادرزادی ایجاد می شود. افراد دچار قطع عضو، توانایی ایستادن و راه رفتن را با توجه به سطح قطع عضو خود از دست می دهند. تاثیر سطح قطع عضو، نوع قطع عضو و یا علت قطع عضو بر اختلالات بالانس به طور شفاف مشخص نشده است. علاوه بر آن تاثیر قطعات پروتز بر تعادل افراد حین ایستادن مشخص نیست. بنابراین هدف از این مقاله مروری پیداکردن رابطه بین میان فاکتورهای ذکرشده در بالا و اختلالات تعادلی با توجه به تحقیقات موجود می باشد.
مواد و روش ها: یک جستجوی الکترونیک در پایگاه های اطلاعاتی PubMed،ISI web of science  و Embase از سال ۱۹۶۰ الی ۲۰۱۲ انجام گردید. کیفیت مقالات با استفاده از ابزار Black and Down مورد ارزیابی قرار گرفت. کلمات کلیدی زیر برای جستجو انتخاب گردید:.Stability ,Prosthesis ,Standing ,Balance ,Prosthesis components
نتایج: بر اساس کلمات کلیدی استفاده شده، ۱۰۰ مقاله پیدا شد که ۲۰ مقاله با توجه به معیارهای انتخاب پذیرفته شدند. امتیاز گزارش دهی، روایی خارجی، روایی داخلی (بایاس)، روایی داخلی به ترتیب بین ۴ – ۹، ۱ – ۳، ۳ – ۵، ۲ – ۶ متفاوت بود.
نتیجه گیری: نتایج این بررسی حاکی از آن است که تعادل ایستادن آمپوته ها به سطح قطع عضو، نوع قطع عضو و علت قطع عضو بستگی دارد. به علاوه خصوصیات پروتز مثل سفتی مچ پروتز بر تعادل داینامیک اثرگذار است. در حالی که تورشن آداپتور هیچ تاثیر مثبتی بر تعادل در حین راه رفتن و چرخش ندارد. توصیه می شود تاثیر سایر قطعات پروتز بر تعادل ایستگاهی سنجیده شود.