مقاله تظاهرات گوارشی و علائم همراه در شیرخواران مبتلا به آلرژی به پروتئین شیر گاو که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۱ در مجله دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از صفحه ۴۷۵ تا ۴۸۱ منتشر شده است.
نام: تظاهرات گوارشی و علائم همراه در شیرخواران مبتلا به آلرژی به پروتئین شیر گاو
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آلرژی پروتین شیر گاو
مقاله تظاهرات گوارشی
مقاله شیرخواران
مقاله علائم کلنیکی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کیانی فر حمیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: آخوندیان جواد
جناب آقای / سرکار خانم: خوش محبت هدی
جناب آقای / سرکار خانم: یوسف زاده حدیث
جناب آقای / سرکار خانم: خاکشور علی
جناب آقای / سرکار خانم: عزتی خراسانی عاطفه
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی سیدحمید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: شیوع واکنش های آلرژیک به غذاها در دوران شیرخواری نسبتا بالا می باشد حدود %۶ – ۸ شیرخواران به پروتئین شیر گاو آلرژی دارند. علائم این آلرژی به صورت علائم گوارشی، علائم پوستی و علائم تنفسی می باشد. با توجه به اهمیت این مساله بر آن شدیم تا آلرژی به شیر گاو و تظاهرات بالینی در شیرخواران را بررسی نماییم.
مواد و روش کار: این مطالعه به صورت توصیفی مقطعی در سال ۱۳۹۰ در بیمارستان قائم مشهد (عج) بر روی ۸۱ شیرخوار که به وسیله تست چالش آلرژی آن ها به شیر گاو تایید شده بود انجام گرفت. اطلاعات بیماران بوسیله پرسشنامه جمع آوری گردید سپس داده ها توسط نرم افزار آماری
۱۱٫۵ SPSS و آزمون های آماری تی تست و کای دو مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: ۷۴٫۱ درصد بیماران در سن زیر ۶ ماه حداقل یک علامت گوارشی از آلرژی را بروز دادند. در ۵۵ نفر خون در مدفوع گزارش شد. وجود خون در مدفوع در زیر ۶ ماهگی یافته شایع تری نسبت به سنین بالای ۶ ماهگی بود. یافته های خارج گوارشی شایع شامل پوستی در ۴۰٫۷ درصد و تنفسی در ۳۳٫۳ درصد دیده شد. در ۳۳ نفر از این افراد سابقه مصرف آنتی بیوتیک توسط مادر در دوران بارداری یا شیردهی وجود داشت.
نتیجه گیری: حساسیت به شیر گاو عمدتا در سن زیر ۶ ماه بروزکرده و اسهال و دفع خون شایعترین تظاهرات آن هستند. مصرف زودهنگام لبنیات در شیرخوار و مصرف آنتی بیوتیک توسط مادر شانس ابتلاء به این بیماری را افزایش می دهد. لازم است مسوولین برنامه ریزی دقیق جهت افزایش آگاهی خانواده ها در این زمینه انجام دهند.