مقاله تصحیح چند بیت از دیوان ناصرخسرو قبادیانی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب) از صفحه ۲۸۵ تا ۲۹۱ منتشر شده است.
نام: تصحیح چند بیت از دیوان ناصرخسرو قبادیانی
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سبک شخصی
مقاله تصحیف
مقاله تصحیح
مقاله ناصرخسرو

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سیف عبدالرضا
جناب آقای / سرکار خانم: پارسی فر حسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
دیوان ناصرخسرو قبادیانی یکی از آثار ارزشمند ادب فارسی است که خوشبختانه از دستبرد حوادث و فجایع و فتن بسیاری که برای سرزمین کهن ایران رخ داده، بر کنار و مصون مانده و خود را به دست ما رسانیده است.
در عین حال، دلایل گوناگونی همچون فقدان دستنویسهای با تاریخ نزدیک به زندگی شاعر و نیز ویژگیهای کهن زبانی و لغوی و نحوی و… مشکلاتی در فهم و تصحیح شمار قابل توجهی از ابیات دیوان وی پدید آورده است. از خوش اقبالیهای ناصرخسرو و ادبدوستان این است که مصححان و متن شناسان بزرگی همانند علامه دهخدا، سیدحسن تقی زاده، سید نصرالله تقوی، مجتبی مینوی و مهدی محقق به تحلیل و تصحیح دیوان وی پرداخته اند و مشکلات بسیاری را از آن مرتفع کرده اند.
در تصحیح استادان مینوی و محقق، یکی از نکات بارز و ارزشمند، مشخص نمودن ابیاتی است که بنوعی در آنها اشکالات گوناگون وجود داشته است. در این جستار به تصحیح پنج بیت از همین ابیات، پرداخته شده و تلاش شده بر اساس سبک شخصی ناصرخسرو و برخی معیارهای سبک شناسانه، ضبط صواب بیت و صورت اصلی متن بازیابی شود.