مقاله تشخیص یک مورد بیماری سلیاک بر مبنای تظاهرات دهانی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد از صفحه ۸۵ تا ۹۲ منتشر شده است.
نام: تشخیص یک مورد بیماری سلیاک بر مبنای تظاهرات دهانی
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آفت راجعه دهانی
مقاله بیماری سلیاک
مقاله تظاهرات دهانی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مسنن مظفری هومن
جناب آقای / سرکار خانم: مسنن مظفری پگاه
جناب آقای / سرکار خانم: مسنن مظفری پریچهر
جناب آقای / سرکار خانم: پاک فطرت آتس سا
جناب آقای / سرکار خانم: امیرچقماقی مریم
جناب آقای / سرکار خانم: صنعت خانی مجید
جناب آقای / سرکار خانم: غفارزادگان کامران
جناب آقای / سرکار خانم: صلاح شیلان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: هدف از نگارش این مقاله ارائه یک مورد زخم های آفتی دهان به عنوان تنها علامت بالینی اولیه بیماری سلیاک است که منجر به تشخیص بیماری شده است.
گزارش مورد: در معاینه یک خانم بیست و سه ساله با شکایت از ضعف شدید و ناتوانی در خوردن غذا، زخم های راجعه دهانی توسط پزشک عمومی تشخیص داده شد، بیمار در بخش بیماری های دهان معاینه شد و تشخیص زخم های آفت ماژور توسط متخصص بیماری های دهان مطرح گردید. یک یافته جالب تظاهرات گوارشی بود که همزمان با زخم های دهانی شدت می یافت. بیمار توسط متخصص گوارش ارزیابی شد و بر اساس یافته های لابراتواری و بیوپسی روده کوچک، تشخیص بیماری سلیاک برای بیمار مطرح و با مشاهده آتروفی شدید پرز های روده از تشخیص بیماری سلیاک اطمینان حاصل شد. پس از شش ماه رژیم فاقد گلوتن هیچ شواهدی از زخم های دهانی یافت نشد. هم اکنون بیمار در سلامت مطلوب به سر می برد.
نتیجه گیری: متخصص بیماری های دهان نقش مهمی در تشخیص بیماری های همراه با زخم های آفتی دارد. ارجاع مناسب توسط دیگر مراقبین سلامت می تواند به تشخیص اولیه و پیش گیری از عوارض طولانی مدت بیماری سلیاک کمک کند. در آخر بر اهمیت ارزیابی ناهنجاری های سیستمیک، در مواردی که زخم آفتی وجود دارد باید تاکید شود.