مقاله تشخیص سرطان پستان با استفاده از طیف سنجی رامان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۱ در لیزر پزشکی از صفحه ۱۸ تا ۲۲ منتشر شده است.
نام: تشخیص سرطان پستان با استفاده از طیف سنجی رامان
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله طیف سنجی رامان
مقاله سرطان پستان
مقاله تبدیل موجک
مقاله تحلیل مولفه اصلی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دهقانی بیدگلی زهره
جناب آقای / سرکار خانم: میران بیگی محمدحسین
جناب آقای / سرکار خانم: ملک فر رسول
جناب آقای / سرکار خانم: کبیر احسان اله
جناب آقای / سرکار خانم: خامه چیان طاهره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: امروزه، سرطان پستان یکی از شایع ترین انواع سرطان می باشد. روشی که همواره جهت تشخیص نهایی به کار می رود، آزمایش پاتولوژی است که از مشکلاتی همچون تهاجمی بودن، زمان پاسخ طولانی و نتایج وابسته به فرد رنج می برد. لذا، امروزه استفاده از تکنیک های نوری از جمله طیف سنجی رامان در تشخیص این بیماری بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
روش بررسی: در مطالعه حاضر استفاده از روش طیف سنجی رامان در تشخیص سرطان پستان در سه سطح نرمال، تومور خوش خیم و بدخیم (سرطان) مورد بررسی قرار گرفته است. سیستم طیف سنجی رامان به کار رفته در این مطالعه از لیزری با طول موج ۵۳۲ نانومتر استفاده می نماید. با استفاده از پردازش طیف های رامان با تبدیل موجک (جهت حذف نویز و فلورسانس پس زمینه) و نرمال سازی SNV و سپس استخراج دو مولفه اصلی اول طیف ها و استفاده از طبقه بندهای SVM و MLP به تمایز سه گروه سرطانی، نرمال و خوش خیم اقدام نموده ایم.
یافته ها: با استفاده از پردازش های ذکر شده و طبقه بندی روی دو مولفه اصلی نخست طیف ها توانستیم به صحت ۹۵٫۳ درصد در طبقه بندی سه گروه سرطانی، نرمال و خوش خیم به ترتیب با حساسیت ۹۳٫۷ درصد، ۸۵٫۷ درصد و ۱۰۰ درصد و صحت پیش بینی ۸۸٫۲ درصد، ۹۲٫۳ درصد و ۱۰۰ درصد دست یابیم.
نتیجه گیری: این مطالعه پتانسیل طیف سنجی رامان را در تشخیص سرطان پستان با صحت بالا نشان می دهد.