مقاله تشخیص بالینی گام به گام که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر و دی ۱۳۹۲ در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از صفحه ۳۱۳ تا ۳۱۸ منتشر شده است.
نام: تشخیص بالینی گام به گام
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دیسفاژی
مقاله سندرم شریان مزانتریک فوقانی
مقاله سندروم آنسفالوپاتی نوروگاسترو اینتستینال میتوکندریال
مقاله کاهش وزن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مطیع محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: فرهودی محمود
جناب آقای / سرکار خانم: زندی بهروز
جناب آقای / سرکار خانم: بوستانی رضا
جناب آقای / سرکار خانم: عینک چی مجید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: سندرم شریان مزانتریک فوقانی سندرم شایعی نبوده ولی یافته بالینی آن به خوبی شناخته شده است که با فشرده شدن بخش عرضی یا سوم دئودنوم در بین آئورت، ساختمان های فیکس شده خلف صفاق وشریان مزانتریک فوقانی همراه بوده و با علائم انسداد نسبی یا کامل روده به صورت مزمن، حاد یا متناوب تظاهر می کند.
معرفی بیمار: بیماری مردی ۲۴ ساله که با شکایت از دیسفاژی از ۴ سال قبل که درطی ماه اخیر تشدید شده است مراجعه کرده است. دیسفاژی ابتدا به جامدات در حال حاضر نسبت به مواد نیمه جامد می باشد در معاینه فیزیکی بیمار شدیدا لاغر بوده و افتادگی پلکها وتغیر در تون صدا دارد. درآندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی مری طبیعی معده متسع و حجیم واستاز شدید گزارش شد. بیوپسی انجام شد که طبیعی بود در سی تی اسکن انجام شده، تنگی شدید در دیستال قسمت سوم دئودنوم واتساع پروگزیمال با آن مشاهده شد در بازسازی کلیشه های سی تی اسکن زاویه جداشدن شریان مزانتریک فوقانی از آئورت کاهش یافته و فاصله آن با آئورت نیز کم شده است.
نتیجه گیری: زمینه ساز سندرم شریان مزانتریک فوقانی لاغری مفرط می باشد و از آنجا که در سندرم MNGIE با دیسفاژی و تظاهرات گوارشی و سوء جذبی همراه است منجر به ضعف شدید و سوء تغذیه بیمار شده و با تحلیل عضلات و بافت چربی،fat pad  بین آئورت و شریان مزانتریک فوقانی از بین رفته و موجب تظاهرات سندرم شریان مزانتریک فوقانی می شود.