مقاله ترکیبات طبیعی ضدلیشمانیا برگرفته از منابع طب سنتی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۴۱ تا ۵۰ منتشر شده است.
نام: ترکیبات طبیعی ضدلیشمانیا برگرفته از منابع طب سنتی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سالک
مقاله لیشمانیوز
مقاله طب سنتی
مقاله گیاهان دارویی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محسنی نگار
جناب آقای / سرکار خانم: سجادی سیدابراهیم
جناب آقای / سرکار خانم: اسکندریان عباسعلی
جناب آقای / سرکار خانم: یوسفی حسینعلی
جناب آقای / سرکار خانم: منصوریان مرجان
جناب آقای / سرکار خانم: شکوهی نیا یلدا
جناب آقای / سرکار خانم: محسنی نیما

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
لیشمانیازیس، بیماری عفونی است که توسط گونه های مختلف لیشمانیا ایجاد می گردد. مردم بسیاری در برخی از کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه، به این بیماری مبتلا هستند. لیشمانیازیس از لحاظ علایم و عوارض حاصله در بیماران، به سه دسته لیشمانیوز جلدی، جلدی- مخاطی و احشایی تقسیم می گردد، که فرم جلدی آن شایع تر بوده و در برخی از کشورها از قبیل ایران به وفور یافت می شود. لیشمانیا از طریق گزش پشه Phlebotomus papatasi و برخی دیگر از گونه های فلبوتوم انتقال می یابد.
گزارشات سازمان بهداشت جهانی حاکی از به خطر افتادن سلامتی قریب به ۳۵۰ میلیون نفر از مردم در ۸۸ کشور مختلف دنیا توسط این بیماری می باشد. تعداد مبتلایان به این بیماری در حال حاضر، ۱۲ میلیون نفر بوده و تخمین زده می شود، سالانه حدود ۲ – ۱ میلیون مورد ابتلای جدید نیز، اتفاق افتد. حدود نود درصد از موارد ابتلا به لیشمانیای جلدی در کشورهای افغانستان، برزیل، ایران، پرو، عربستان سعودی و سوریه بوده است.
امروزه با توجه به عوارض جانبی زیاد و خطرناک فرآورده های دارویی موجود، تلاش برای یافتن داروهای موثرتر، ارزان تر، کم عارضه تر و دارای منشا گیاهی بیشتر شده است. بررسی و شناخت گیاهان دارویی مورد استفاده در طب سنتی و ترکیبات تشکیل دهنده آن ها می تواند دستیابی به این اهداف را آسان تر نماید. در حال حاضر اثرات ضدلیشمانیای برخی از گیاهان و ترکیبات گیاهی از قبیل تعدادی از کینونها، ترپنها، آلکالوییدها، کومارینها، فلاونوییدها، لاکتونها، چالکونها، تترالونها و ساپونینها به اثبات رسیده است. در این مقاله سعی شده است، با بررسی گیاهان دارویی مورد استفاده در طب سنتی ملل مختلف و ترکیبات موثره موجود در آن ها، منابع جدیدی برای دسترسی به ترکیبات موثر ضد لیشمانیا معرفی گردد.