مقاله تراکم الیاف آزبست در هوای مناطق پرترافیک شهر تبریز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تیر ۱۳۹۲ در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از صفحه ۷۹ تا ۸۳ منتشر شده است.
نام: تراکم الیاف آزبست در هوای مناطق پرترافیک شهر تبریز
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله الیاف آزبست
مقاله آلودگی هوا
مقاله سلامت شهروندان
مقاله ترافیک

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: لطفی وجیهه
جناب آقای / سرکار خانم: رسول زاده یحیی
جناب آقای / سرکار خانم: معطر فرامرز
جناب آقای / سرکار خانم: غلام نیا رضا
جناب آقای / سرکار خانم: خطیبی محمدشاکر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و اهداف: الیاف آزبست کاربرد وسیعی در صنایع مختلف از جمله لنت ترمز و صفحه کلاچ داشته و آلودگی هوا در محیط شهری به الیاف منتشره آزبست می تواند در دراز مدت اثرات جدی بر سلامت انسان از جمله ایجاد فیبروز ریوی و سرطان مزوتلیوما ایجاد نماید. این مطالعه توصیفی – مقطعی با هدف ارزیابی کیفی و کمی انتشار ذرات آزبست در محیط های پر شیوع و پرتردد شهر تبریز و ارائه راهکارهای پیشنهادی جهت کاهش آن و نیز ارتقاء آگاهی مردم و مسوولان و متولیان سلامت در جهت اخذ اقدامات پیشگیرانه به هنگام طراحی گردید.
مواد و روش ها: در این تحقیق، غلظت الیاف آزبست در ۱۲ نقطه پرترافیک شهر تبریز اندازه گیری گردید. نمونه برداری های محیطی به روش مداوم فعال و با استفاده از فیلتر غشایی صورت گرفته و بعد از آماده سازی فیلترها، شمارش الیاف به وسیله میکروسکوپ نوری با کنتراست فازی برای الیاف با نسبت طول به عرض بزرگتر از سه به یک انجام گردید.
یافته ها: نتایج به دست آمده نشان داد که متوسط غلظت الیاف آزبست در نقاط پرتردد شهر تبریز ۰٫۰۰۱±۰٫۰۰۰۳) لیف در میلی لیتر هوا) به مراتب بیشتر از استانداردهای محیطی ارائه شده از طرف سازمان های معتبر می باشد (۰٫۰۰۰۰۵ لیف در میلی لیتر هوا). همچنین نتایج این مطالعه بیانگر پراکندگی غلظت الیاف آزبست در محل های مختلف می باشد، به طوری که بیشترین غلظت الیاف آزبست در چهارراه باغشمال (۰٫۰۰۱۲±۰٫۰۰۰۴ لیف در میلی لیتر هوا) و کمترین غلظت الیاف در چهارراه شریعتی (۰٫۰۰۰۵۶±۰٫۰۰۰۱۲ فیبردر میلی لیتر هوا) تعیین گردید.
نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که میزان انتشار الیاف آزبست از منابعی نظیر لنت ترمز وسایل نقلیه در هوای شهر تبریز به گونه ای است که باعث ایجاد تراکم بیش از حد مجاز آن در هوا شده است و به دلیل تاثیر افزایشی آن در ریسک ابتلا به عوارض دستگاه تنفسی ضرورت به کار گیری اقدامات کنترلی پیشگیرانه بیش از پیش مطرح است.