مقاله تخمین پارامترهای رشد ماهی صبور (Tenualosa ilisha) در استان خوزستان با استفاده از روش های مختلف برنامه ELEFAN موجود در نرم افزار FiSAT II که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در زیست شناسی دریا (بیولوژی دریا) از صفحه ۱۱ تا ۲۰ منتشر شده است.
نام: تخمین پارامترهای رشد ماهی صبور (Tenualosa ilisha) در استان خوزستان با استفاده از روش های مختلف برنامه ELEFAN موجود در نرم افزار FiSAT II
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ماهی صبور
مقاله پارامترهای رشد
مقاله ضریب بهره برداری
مقاله مدیریت شیلاتی
مقاله Tenualosa ilisha

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رومیانی لاله
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی غلامحسین
جناب آقای / سرکار خانم: خدادادی مژگان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
این بررسی جهت بررسی و تخمین پارامترهای رشد ماهی صبور (Tenualosa ilisha) در استان خوزستان در سال ۱۳۸۶ انجام شد. برای تعیین پارامترهای رشد از اطلاعات طولی استفاده شد که از دو تخلیه گاه مهم صید ماهی صبور و قایق های صیادی بدست آمدند. نمونه برداری در یک دوره یک ساله که از فروردین تا اسفند ماه سال ۱۳۸۶ به طول انجامید، صورت گرفت. برای تخمین پارامترهای رشد از برنامه ELEFAN موجود در نرم افزار FiSAT II استفاده شد. L¥، ۴۲٫۸ سانتی متر و K، ۰٫۷ در سال (با استفاده از جستوی خودکار Automatic Search موجود در برنامه ELEFAN) و L¥، ۴۶٫۶ سانتی متر و K، ۰٫۸ در سال (با استفاده از روش شفرد) تخمین زده شد. ضریب مرگ و میر طبیعی ۱٫۲۴ در سال، ضریب مرگ و میر کل ۳٫۴۵ در سال و ضریب مرگ و میر صیادی ۲٫۲۱ در سال بدست آمدند. با استفاده از این نرم افزار از طریق شیوه باتاچاریا گروه های سنی مربوط به ذخیره ماهی صبور جدا شدند. ضریب بهره برداری ۰٫۶۴ در سال محاسبه شد. نتایج نشان داد که این گونه تحت فشار صید و صیادی قرار دارد.