مقاله تحلیل و سطح بندی پتانسیل های اکوتوریسم و تاثیر آن در توسعه پایدار، با استفاده از مدل چند متغیره (topsis منطقه موردی: استان مازندران) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در فصلنامه جغرافیایی فضای گردشگری از صفحه ۹۹ تا ۱۱۱ منتشر شده است.
نام: تحلیل و سطح بندی پتانسیل های اکوتوریسم و تاثیر آن در توسعه پایدار، با استفاده از مدل چند متغیره (topsis منطقه موردی: استان مازندران)
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله برنامه ریزی
مقاله اکوتوریسم
مقاله تحلیل و سطح بندی
مقاله استان مازندران
مقاله topsis

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زندمقدم محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: حبیبی کوتنایی سپیده

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
صنعت گردشگری به ویژه بوم گردی، به عنوان رویکردی جدید برای توسعه همزیستی انسان و طبیعت، به منظور بهره وری اقتصادی، امروزه در توسعه مناطق جایگاه چشمگیری یافته است. استان مازندران به سبب طبیعت بکر و زیبا، در این راستا از مزیت قابل توجهی برخوردار است. هدف از این مطالعه معرفی استان مازندران به عنوان یکی از قطب های طبیعت گردی می باشد. یافته های تحقیق حاکی از توانایی های این منطقه در زمینه صنعت نوپای اکوتوریسم از جمله موقعیت جغرافیایی خاص خود و داشتن آب و هوایی مطبوع به ویژه در فصل بهار و تابستان و بهره مندی از مناظر چشم نواز طبیعی، ظرفیت تبدیل شدن به یکی از قطب های طبیعت گردی را دارا می باشد. مانع اساسی و ضعف بزرگ در راه رسیدن به این هدف، به تعدد تصمیم گیران، مسائل مدیریتی و ضعف در زیرساخت ها بر می گردد.
هدف اصلی این پژوهش شناسائی و تحلیل جاذبه ها و شناخت قابلیت های اکوتوریسم استان مازندران در شاخه های گوناگون این صنعت و سپس سطح بندی استان بر اساس ۹ شاخص اصلی جهت جذب اکوتوریست می باشد. روش تحقیق در این پژوهش، بر اساس هدف کاربردی و بر اساس ماهیت، توصیفی و موردی می باشد که ضمن جمع آوری اطلاعات اکوتوریسم استان و دسته بندی آن، توسط مدل TOPSIS به سطح بندی توانمندی های استان پرداخته شده است. بر اساس امتیاز نهائی تاپسیس از لحاظ توان های اکوتوریسم شهرستان های (ساری، چالوس، سوادکوه، رامسر، نور) در سطح خوب و شهرستان های (جویبار، نوشهر، نکا، قائم شهر) در سطحی ضعیف قرار گرفته اند.
نتایج حاصله در این پژوهش بیانگر آن است که در اکثر موارد، استان از لحاظ شاخص های اکوتوریسم در وضعیت خوبی قرار گرفته است.