مقاله تحلیل مولفه های مفهومی دین که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۹۱ در جستارهای فلسفه دین از صفحه ۲۷ تا ۵۰ منتشر شده است.
نام: تحلیل مولفه های مفهومی دین
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دین پژوهی
مقاله فلسفه دین
مقاله نگاه سیستمی
مقاله تعریف دین

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی سیدحسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
یکی از چالش برانگیزترین مسائل مطرح در حوزه مباحث دین شناسی و خصوصا فلسفه دین تعریف مفهوم دین و دست یابی به مولفه های اصلی آن است.
این مقاله پس از طرح تعریفی از دین، به نقد و تحلیل آن و بررسی نقاط قوت و ضعف آن خواهد پرداخت. توجه به سه حوزه «اعتقادات»، «اعمال»، و «احساسات»، در میان نیازها و توانایی های وجودی انسان، از امتیازات تعریف فوق و لازمه اصل جامعیت در تعریف است، اما تلاش برای حل مشکل تعریف دین حاصلی در پی نخواهد داشت مگر این که موارد زیر که از کاستی ها و موانع نظری تعریف مفهوم دین دانسته می شوند، از میان برداشته شوند: ۱٫ دست یابی به حداقل مشترکات بین ادیان؛ ۲٫ ابهام در تبیین عناصر اصلی تعریف؛ ۳٫ شمولیت کل یک تعریف در حد عدم مانعیت آن؛ و ۴٫ عدم احتساب وجود منفرد در تعریف دین. در نهایت ضرورت وجود یک «نگاه سیستمی» در تعریف این واژه را هم باید از مشکلات و چالش های این امر دانست و باید با در نظرداشتن آداب و شرایط علمی و روش مند به آن نگریست.
مقاله در پایان ما را به سمت تامل در تعریف دیگری از مفهوم دین سوق می دهد تا از این طریق راهی به سوی تحلیل مولفه های مفهومی دین بگشاید.