مقاله تحلیل محتوای مقالات جلد اول دایر ه المعارف پزشکی اسلام و ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۲۱۷ تا ۲۳۴ منتشر شده است.
نام: تحلیل محتوای مقالات جلد اول دایر ه المعارف پزشکی اسلام و ایران
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تحلیل محتوا
مقاله دایره المعارف
مقاله پزشکی اسلامی
مقاله دایره المعارف پزشکی اسلام و ایران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهیم زاده فهیمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این پژوهش به تحلیل محتوای مقالات دایره المعارف پزشکی اسلام و ایران پرداخته شده است. این پژوهش از نوع کاربردی است و روش انجام آن تحلیل محتوا می باشد. جامعه آماری این پژوهش شامل تنها جلد منتشر شده دایره المعارف پزشکی اسلام و ایران (جلد اول) است که حاوی ۳۸۹ مقاله می باشد و به علت محدود بودن جلدهای منتشر شده دایره المعارف، در این پژوهش نمونه گیری انجام نشد و کلیه مقالات جلد ۱ مورد بررسی قرار گرفت. برای گردآوری داده ها مقالات مورد مطالعه قرار گرفت و داده های مورد نیاز در سیاهه کنترلی که بر اساس سوالات اساسی پژوهش تنظیم شده بود، درج گردید. نتایج حاصل از این بررسی به این شرح است:
مطالعه وضعیت پدیدآورندگان مقالات دایره المعارف نشان داد که اکثر آن ها (%۴۳٫۷۵) دارای مدرک کارشناسی ارشد می باشند و زنان (%۵۲٫۳۴) بیش از مردان (%۴۷٫۶۶) در تولید مقالات مشارکت داشته اند. همچنین بیشتر پدیدآورندگان (%۹۲٫۱۹) دارای ملیت ایرانی هستند. مطالعه وضعیت مقالات دایره المعارف نشان داد که از ۳۸۹ مقاله مورد بررسی، ۳۷۰ مقاله (%۹۵٫۱۲) تالیف و ۱۹ مقاله (%۴٫۸۸) ترجمه بوده است؛ از این بین، ۲۱۹ مقاله (%۵۶٫۳) به موضوع اعلام و اشخاص، ۱۰۶ مقاله (%۲۷٫۲۵) به موضوع مباحث خاص، ۴۱ مقاله (%۱۰٫۵۴) به موضوع کتاب ها و تالیفات، ۱۵ مقاله (%۳٫۸۵) به موضوع کلیات و ۸ مقاله (%۲٫۰۶) به مباحث متفرقه تعلق دارند. هر مقاله به طور میانگین ۲٫۶۴ صفحه از دایره المعارف را شامل می شود و در هر مقاله به طور متوسط ۱۶٫۵۸ استناد به کار رفته است. همچنین، از بین مقالات مورد بررسی تنها در ۹۳ مقاله مجموعا ۱۰۶ تصویر به کار رفته است و ۲۹۶ مقاله فاقد تصویر می باشند. بررسی وضعیت استنادهای به کار رفته در مقالات دایره المعارف نشان داد که از کل ۶۴۵۱ استناد موجود در جلد ۱، بیشترین استنادات (%۶۶٫۹۸) به زبان غیرفارسی صورت گرفته است و تنها %۳۳٫۰۲ از استنادات به زبان فارسی می باشد و به طور کلی، زبان عربی با %۴۹٫۳۱ بالاترین میزان استنادها را به خود اختصاص داده است. در بررسی تاریخ انتشار استنادات مشخص شد که بیشترین استنادها (%۵۴٫۱۵) دارای تاریخ انتشار میلادی هستند و پس از آن به ترتیب تاریخ هجری شمسی (%۳۶٫۸) و هجری قمری (%۴٫۸۴) وجود دارند. بررسی ها نشان داد پربسامدترین پدیدآورندگان مورد استناد در مقالات، ابن ابی اصیبعه با فراوانی ۱۲۸ و پربسامدترین منابع مورد استناد کتاب عیون الانباء فی طبقات الاطباء (به زبان عربی) اثر ابن ابی اصیبعه با فراوانی ۱۲۳ می باشد. همچنین هیچ رابطه معناداری بین تعداد استنادها و ملیت نویسندگان مقالات یافت نشد؛ در حالی که مشخص شد بین زمان نشر و تعداد دفعات استناد، رابطه معنادار و مستقیم وجود دارد.