مقاله تحلیل باستان شناختی از نسخه های خطی مصور دوره تیموری که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۱ در نقش مایه از صفحه ۷ تا ۲۰ منتشر شده است.
نام: تحلیل باستان شناختی از نسخه های خطی مصور دوره تیموری
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تیموری
مقاله مینیاتور
مقاله نسخه خطی
مقاله تحلیل
مقاله باستانشناختی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اکبری تیمور
جناب آقای / سرکار خانم: طاووسی محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در دوران اسلامی که همزمان با استفاده فراوان از کاغذ در نگارگری است نوعی نگارگری رواج پیدا می کند که به مینیاتور معروف می شود مینیاتورهای این دوره همراه با متون نوشتاری دارای اطلاعات مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و غیره هستند که این اطلاعات برای باستان شناسان و محققان دارای اهمیت می باشند.
در دوره تیموری با حمایت حاکمان این دوره نسخه های خطی زیادی تهیه و مصور گردیدند نسخه های خطی این دوره دارای مینیاتورهایی با موضوعات مختلف مانند فضاهای معماری، تصاویر انسانی، تصاویر حیوانی، طبیعت و غیره می باشند که این تصاویر دارای ویژگی هایی هستند که این ویژگی ها، باستان شناسان و محققان را در شناسایی آثار مادی، فنون و هنرهای تیموری کمک می نمایند. در این مقاله نسخه های خطی مصور دوره تیموری معرفی گردیده و نمونه هایی از تصاویر آن ها مورد تحلیل باستان شناختی قرار گرفته اند که تا اهمیت این تصاویر در تعابیر علم باستان شناسی مشخص گردد. جمع آوری اطلاعات این تحقیق به دو روش کتابخانه ای و میدانی بوده و برای تحلیل بهتر مینیاتورهای نسخه های خطی دوره تیموری از جدول های آماری و تصویری نیز استفاده گردیده است.