مقاله تحلیل استنادی و ترسیم ساختار تولیدات علمی جهانی در حوزه حقوق مالکیت فکری در میان سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در دانش شناسی (علوم کتابداری و اطلاع رسانی و فناوری اطلاعات) از صفحه ۵۵ تا ۶۹ منتشر شده است.
نام: تحلیل استنادی و ترسیم ساختار تولیدات علمی جهانی در حوزه حقوق مالکیت فکری در میان سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله علم سنجی
مقاله تحلیل استنادی
مقاله ترسیم ساختار
مقاله حقوق مالکیت فکری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جلالی دیزجی علی
جناب آقای / سرکار خانم: مومنی عصمت
جناب آقای / سرکار خانم: جعفرزاده رشید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف: تحلیل استنادی و ترسیم ساختار تولیدات علمی حوزه حقوق مالکیت فکری در سطح بین المللی در بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ است.
روش پژوهش: پژوهش حاضر، از نوع کاربردی و به روش تحلیل استنادی از روش های علم سنجی انجام شده است. تعداد ۶۷۸ پیشینه در قالب مقاله، مقاله کنفرانس، نقد و بررسی و غیره در سال های ۲۰۰۰ -۲۰۱۰ به صورت فایل های متنی از پایگاه وبگاه علوم استخراج و در رایانه شخصی ذخیره گردید. سپس با استفاده از آمار توصیفی و نرم افزارهایHistCite ، ISI.exe و Excel  مورد تجزیه و تحلیل های لازم قرار گرفتند.
یافته ها: متوسط نرخ رشد سالانه انتشارات حوزه حقوق مالکیت فکری طی سال های مورد بررسی در پایگاه ” آی اس آی ” ۸٫۸ درصد می باشد. تولیدات علمی حوزه با مشارکت ۴۹ کشور و به ۷ زبان زنده دنیا تولید شده اند که در این میان آمریکا با تولید ۲۱۹ رکورد رتبه نخست را در بین کشورها دارد و ۹۷٫۵ درصد مقالات به زبان انگلیسی بودند. ۵۱۲ موسسه علمی و دانشگاهی در تولید این مدارک همکاری داشتند که دانشگاه کلرادو با تولید ۱۲ مقاله فعال ترین موسسه شناخته شد. به لحاظ موضوعی، اصلی ترین خوشه علمی حوزه در مبحث حقوق مالکیت فکری در تجارت بین الملل و روابط اقتصادی بین کشورها بوده است.
نتیجه گیری: در کل ۵۹ درصد تولیدات را ۵ کشور نخست منتشر کرده اند. میانگین ضریب همکاری نویسندگان برابر با ۰٫۲۳ به دست آمد که دلالت بر همکاری کم نویسندگان این حوزه دارد. با توجه به خوشه اصلی حوزه می توان گفت که اهمیت حقوق مالکیت فکری در مبحث اقتصاد به ویژه اقتصاد بین الملل جایگاه ویژه ای دارد.