مقاله تاریخچه علم ژنتیک در ایران، بخش هفتم زندگی نامه استاد دکتر ساموئل رهبر پیشگام کاربرد ژنتیک مولکولی در ایران و کاشف هموگلوبین HbA1C که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در ژنتیک در هزاره سوم از صفحه ۵ تا ۸ منتشر شده است.
نام: تاریخچه علم ژنتیک در ایران، بخش هفتم زندگی نامه استاد دکتر ساموئل رهبر پیشگام کاربرد ژنتیک مولکولی در ایران و کاشف هموگلوبین HbA1C
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کریمی نژاد محمدحسن
جناب آقای / سرکار خانم: خاوری خراسانی هوشنگ
جناب آقای / سرکار خانم: امیدی منصور

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تاریخچه دانش ژنتیک از هنگام تولد (آیین زرتشت ۱۷۳۸ سال پیش از میلاد مسیح تا سده سیزدهم میلادی (هفتم هجری) چندین بار در همایش های داخل و خارج از کشور و همچنین مجلات فارسی و انگلیسی زبان و اخیرا در Indian J. Human Genetics 18:1, 2012 گزارش و منتشر شده است.
مدارک مستند و روش اجتماعی ایران باستان نشان میدهد که نیاکان ما به شراکت مساوی جنس نر و ماده در تولید مثل و انتقال صفات به فرزند آگاهی کامل داشته اند و می توان با نهایت غرور ادعا کرد که ایران باستان زادگاه و گهواره دانش تولیدمثل و ژنتیک می باشد. هیات تحریره فصلنامه ژنتیک در هزاره سوم از آقایان دکتر هوشنگ خاوری استاد دانشکده دامپزشکی، دکتر منصور امیدی استاد بیوتکنولوژی و دکتر محمد حسن کریمی نژاد استاد پاتولوژی و ژنتیک در خواست نمود که در شماره های پیاپی ژنتیک در هزاره سوم، ابتدا خلاصه ای از مستندات موید این فرضیه و سپس شرح زندگی و خدمات استادان و تمامی افرادی را که به نحوی در آموزش، گسترش و کاربرد نوآوریهای شگفت انگیز سالهای اخیر نقش داشته اند به زیور طبع بیارایند. هدف این است که در این مسیر تمام پیشگامانی که در پایه گزاری و رشد این دانش در ایران به نحوی کوشش و تلاش نموده‏اند نادیده نشوند . انجام این مهم مستلزم همکاری و تلاش فرهیختگان و علاقمندان به دانش ژنتیک است. لذا از استادان گرامی و دانش آموختگان آنان تقاضا می شود ما را در انجام این وظیفه سنگین کمک و همیاری فرمایند. در این شماره به شرح زندگی یکی از پیشگامان کاربرد ژنتیک مولکولی را که پژوهش های ارزنده ایشان منجر به کشف دوازده هموگلوبین جدید و هموگلوبین گلیکوزیله Hb1Ac که ارزش ممتازی در تشخیص و کنترل بیماران دیابتی و کاربرد جهانی دارد می پردازیم.