مقاله تاثیر پارامترهای فضای سبز بر غنای گونه ای پرندگان در پارک های شهری: مطالعه موردی شهر اصفهان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در علوم و تکنولوژی محیط زیست از صفحه ۱۳۷ تا ۱۴۹ منتشر شده است.
نام: تاثیر پارامترهای فضای سبز بر غنای گونه ای پرندگان در پارک های شهری: مطالعه موردی شهر اصفهان
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله غنای گونه ای پرندگان
مقاله تنوع گونه های چوبی
مقاله پارک های شهری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تشکر شهلا
جناب آقای / سرکار خانم: همامی محمودرضا
جناب آقای / سرکار خانم: ریاضی برهان
جناب آقای / سرکار خانم: جعفری رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اهمیت تفرج در پارک های شهری غیر قابل تردید است و می تواند تا حدودی محدودیت های دسترسی شهرنشین های کم درآمد را به طبیعت جبران کند. در این مطالعه تاثیر پارامترهای فضای سبز (غنا، تنوع و تراکم گونه های چوبی) بر غنا و تنوع گونه ای پرندگان در ۲۵ پارک از مجموعه پارک های شهر اصفهان مورد بررسی قرار گرفته است.
سرشماری از پرندگان و درختان پارک در فصل بهار با استفاده از ترانسکت های نواری و تحلیل داده ها با استفاده از رگرسیون خطی و غیرخطی انجام گرفت.
در مجموع ۲۴ گونه پرنده با تراکم های مختلف در پارک های مورد بررسی شناسایی گردید. باغ گل ها با ۱۶ گونه و پارک ساحل با ۲ گونه به ترتیب دارای بالاترین و پایین ترین غنای گونه ای در بین پارک های شهر اصفهان بودند. نتایج این بررسی بیانگر افزایش غنای گونه ای پرندگان با افزایش تنوع گونه های چوبی و مساحت فضای سبز بود. نتایج به دست آمده می تواند جهت جذب بیشتر پرندگان در طراحی پارک ها مورد توجه قرار گیرد.