مقاله تاثیر یوگا بر مقیاس های علامتی کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پستان تحت شیمی درمانی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در بیماریهای پستان ایران از صفحه ۵۷ تا ۶۶ منتشر شده است.
نام: تاثیر یوگا بر مقیاس های علامتی کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پستان تحت شیمی درمانی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله یوگا
مقاله علائم
مقاله کیفیت زندگی
مقاله سرطان پستان
مقاله شیمی درمانی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: یزدانی فریدخت
جناب آقای / سرکار خانم: بابازاده شادی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: سرطان پستان دومین سرطان شایع در جهان است. این بیماری و درمان های آن از جمله شیمی درمانی موجب طیف وسیعی از علایم و عوارض جانبی می شود. هدف از این مطالعه تعیین تاثیر یوگا بر مقیاس های علامتی کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پستان تحت شیمی درمانی است.
روش بررسی: در این کارآزمایی بالینی دو مرحله ای قبل و بعد از مداخله یوگا، ۴۰ بیمار زن مبتلا به سرطان پستان از طریق نمونه گیری در دسترس در بخش شیمی درمانی بیمارستان سیدالشهدا اصفهان، انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه یوگا (۲۰ نفر) و کنترل (۲۰ نفر) قرار گرفتند. مداخله شامل برنامه یوگا ۷۵ دقیقه ای یک روز در میان، در مقابل گروه کنترل بدون دریافت هیچگونه طب مکمل به مدت ۸ هفته بود. ابزار جمع آوری داده ها مشتمل بر پرسشنامه مشخصات جمعیتی و بالینی، و پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان پژوهش و درمان سرطان اروپا EORTC QLQ-C30)) و پرسشنامه استاندارد اختصاصی جهت بررسی کیفیت زندگی در مبتلایان به سرطان پستان (EORTC QLQ-BR23) بود که به صورت مصاحبه چهره به چهره با بیماران توسط یک متخصص آنکولوژی، طی ۳ ماه از ابتدای خردا د تا پایان مردادماه ۱۳۹۱ تکمیل گردید. سپس اطلاعات به دست آمده تجزیه و تحلیل آماری شد.
یافته ها: قبل از مداخله، در هر دو گروه مورد و شاهد علائم بیماری به طور معکوسی کیفیت زندگی را تحت الشعاع قرار می دادند (۰٫۸۵۹-=r، ۰٫۰۰۱>p). بعد از مداخله هر چند که در تمام نمرات مربوط به مقیاس های علامتی کاهش قابل توجهی مشاهده شد، اما علائمی نظیر تهوع و استفراغ، درد، اختلال خواب، یبوست، ناراحتی از ریزش مو و عوارض جانبی درمان معنی دار بودند. میانگین نمره کلی کیفیت زندگی قبل از مداخله در گروه یوگا ۴۹٫۶ با انحراف معیار ۱٫۳ تعیین شد که بعد از مداخله، نمره ۱٫۳۴±۸۱٫۷ را به خود اختصاص داد.
نتیجه گیری: علائم شایع ناشی از سرطان و درمان آن و کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان پستان تحت شیمی درمانی در اثر یوگا بهبود می یابد. بنابراین از برنامه یوگا می توان به عنوان یک روش موثر، راحت و کم هزینه در ارتقا کیفیت زندگی این دسته از مددجویان در مراکز درمانی و مراقبتی- حمایتی مربوط به آنها استفاده کرد.