مقاله تاثیر ویتامین D بر خشکی و رنگ پریدگی مخاط واژن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد از صفحه ۸۷۱ تا ۸۷۹ منتشر شده است.
نام: تاثیر ویتامین D بر خشکی و رنگ پریدگی مخاط واژن
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ویتامین D
مقاله رنگ پریدگی واژن
مقاله خشکی مخاط واژن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: راد پرستو
جناب آقای / سرکار خانم: تدین میترا
جناب آقای / سرکار خانم: عباس پور محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: لطیفی سیدمحمود
جناب آقای / سرکار خانم: دلاویز حمداله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: پس از شروع یائسگی و کاهش استروژن، خشکی واژن یکی از مشکلات شایع زنان می باشد. تجویز دارو، به طور موقت علائم آن را کاهش می دهد، اما دریافت دراز مدت دارو برای بیشتر زنان امکان پذیر نخواهد بود. در این مطالعه تاثیر شیاف ویتامین D بر خشکی واژن در زنان یائسه مورد بررسی قرار گرفته است.
روش بررسی: در این مطالعه کارآزمایی بالینی تعداد ۴۴ نفر زن یائسه به طور تصادفی به دو گروه مساوی درمان و کنترل تقسیم شدند. گروه درمان، شیاف واژینال ویتامین D و گروه کنترل، شیاف پلاسبو دریافت کردند. میزان خشکی و رنگ پریدگی در اولین ملاقات، در پایان هفته های ۲، ۴ و ۸ معاینه و ثبت گردید. همچنین میانگین بلوغ سلول های پارابازال مخاط واژن در شروع مطالعه و در پایان هشتمین هفته با تهیه اسمیر بررسی گردید. داده ها با آزمون های آماری تی مستقل و من ویتنی تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: میانگین شدت خشکی در گروه های درمان و کنترل در پایان هفته هشتم به ترتیب، ۰٫۵±۱٫۴۲ و ۰٫۷۶±۲٫۰۹ و میانگین رنگ پریدگی ۰٫۶۲±۱٫۹ و ۰٫۶۷±۲٫۸ بود (p<0.05). در پایان هفته هشتم میانگین سلول های پارابازال مخاط واژن در گروه درمان به طور قابل توجهی در قیاس با گروه کنترل کاهش یافته بود.
نتیجه گیری: شیاف واژینال ویتامین D در بهبود خشکی و رنگ پریدگی و در تکثیر سلول های سطحی مخاط واژن در زنان یائسه موثر است.