مقاله تاثیر هجوم شانه داران و اجرای طرح تعدیل شناورها در روند تغییرات صید کیلکا ماهیان (Clupeidae) در سواحل ایرانی دریای خزر (۱۳۷۸-۸۸) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۱ در شیلات از صفحه ۵۵ تا ۶۰ منتشر شده است.
نام: تاثیر هجوم شانه داران و اجرای طرح تعدیل شناورها در روند تغییرات صید کیلکا ماهیان (Clupeidae) در سواحل ایرانی دریای خزر (۱۳۷۸-۸۸)
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کیلکا ماهیان
مقاله Mnemiopsis leidyi
مقاله مدیریت شیلات
مقاله دریای خزر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احمدپور محسن
جناب آقای / سرکار خانم: احمدپور موسی
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: کریم زاده قاسم
جناب آقای / سرکار خانم: طاهری کامیار

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
 Mnemiopsis leidyiاز (Ctenophora)، بومی سواحل اقیانوس اطلس (آمریکای شمالی و جنوبی) می باشد. حضور این گونه از شانه دار برای اولین بار در سال ۱۳۸۷ در سواحل جنوبی دریای خزر گزارش شده است که از طریق آب توازن کشتی ها، ابتدا از موطن اصلی خود به دریای سیاه و سپس به دریای خزر راه یافته است. کاهش شدید ذخایر کیلکا ماهیان و همچنین جمعیت ماهیان خاویاری و فک دریای خزر مرتبط با پراکنش گسترده این شانه دار در دریای خزر می باشد. با توجه به حد مجاز صید کیلکا، فقط افزایش تعداد شناورها و صید آنها دلیل کافی برای کاهش ذخایر کیلکا ماهیان نبوده، بلکه این عامل همراه هجوم و حضور شانه داران طی سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ باعث کاهش ذخایر و میزان صید کیلکا ماهیان گردیده است. متعاقب این کاهش از سال ۱۳۸۲ طرح تعدیل تعداد شناورها و همچنین بازسازی طبیعی دریا، صید کیلکا ماهیان بهبود یافته است به طوری که تا پایان بهمن ماه سال ۱۳۸۸ نسبت به سال ۱۳۸۷، ۶۸ درصد رشد داشته است.