مقاله تاثیر میکروذرات مشتق از پلاکت انسانی بر فعال سازی لنفوسیت های B که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در مجله علوم پزشکی مدرس، آسیب شناسی زیستی (علوم پزشکی مدرس) از صفحه ۲ تا ۱۰ منتشر شده است.
نام: تاثیر میکروذرات مشتق از پلاکت انسانی بر فعال سازی لنفوسیت های B
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله میکروذرات پلاکتی
مقاله لنفوسیت CD27 ،CD86 ،IgD ،B

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعیلی محمدعلی
جناب آقای / سرکار خانم: یاری فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: شریفی زهره
جناب آقای / سرکار خانم: نیکوگفتار مهین
جناب آقای / سرکار خانم: فدایی راضیه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف: پلاکت ها قطعات سلولی بدون هسته و مشتق از مگاکاریوسیت ها هستند که علاوه بر ایفای نقش در هموستاز و ایمنی ذاتی به واسطه داشتن شاخص های مهم نظیر CD40L (یک شاخص مولکولی مهم در تحریک سلول های ایمنی) می توانند در ایمنی اکتسابی نیز نقش داشته باشند؛ از جمله تاثیر آنها بر لنفوسیت های B و فعال سازی آنها مشخص شده است. اکنون در پاسخ به این سوال که آیا میکروذرات مشتق از غشای پلاکت نیز می تواند این تاثیرگذاری را داشته باشد، تاثیر آنها بر فعال سازی لنفوسیت های B بررسی شد.
مواد و روش ها: در ابتدا پلاکت کنسانتره از پایگاه انتقال خون منطقه ای و آموزشی استان تهران تهیه شدند و میکروذرات از این کنسانتره ها جدا شد. سپس این میکروذرات با لنفوسیت های B که با استفاده از ذرات مغناطیسی به روش انتخاب منفی از فرآورده های خون تازه جدا شده بودند، در محیط کشت مواجه شد. بعد از ۷ روز بیان شاخص های فعالیت بر سطح لنفوسیت های B با روش فلوسیتومتری بررسی شد.
نتایج: مطالعه نشان داد که لنفوسیت های B از میکروپارتیکل ها تاثیر پذیرفته اند به طوری که در روز ۷ کشت همزمان آنها، بیان شاخص های CD27 و CD86 در سطح آنها افزایش و در عین حال بیان شاخص IgD در آنها کاهش یافته است.
نتیجه گیری: میکروپارتیکل های مشتق از پلاکت همانند پلاکت ها بر فعال سازی لنفوسیت های B تاثیر دارد.