مقاله تاثیر مصرف گاز انتونوکس بر طول مدت فاز فعال و سرانجام زایمان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۲ در مجله علمی پزشکی جندی شاپور از صفحه ۱۳ تا ۱۹ منتشر شده است.
نام: تاثیر مصرف گاز انتونوکس بر طول مدت فاز فعال و سرانجام زایمان
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله انتونوکس
مقاله زایمان بدون درد
مقاله طول مدت زایمان
مقاله درد زایمان
مقاله رضایت مندی مادر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدجعفری راضیه
جناب آقای / سرکار خانم: براتی مژگان
جناب آقای / سرکار خانم: تراب زاده بافقی وحیده السادات
جناب آقای / سرکار خانم: تراب زاده بافقی اکرم السادات

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: سالیانه هزاران عمل سزارین انتخابی انجام می شود که ترس از درد زایمان اصلی ترین علت آن است. روش های مختلفی برای کاهش درد زایمان معرفی شده است. یکی از عوارض بعضی از روش های زایمان بدون درد، طولانی شدن مراحل زایمان است. هدف این مطالعه بررسی تاثیر استنشاق انتونوکس به عنوان یکی از روش های زایمان بدون درد، بر طول مدت فاز فعال و سرانجام زایمان است.
روش بررسی: این تحقیق یک کارآزمایی بالینی است که بر روی ۲۰۰ زن باردار بستری در بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز انجام شد. زنان به صورت تصادفی به دو گروه مساوی ۱۰۰ نفره مورد و کنترل تقسیم شدند. به گروه مورد از ابتدای فاز فعال زایمان ماسک انتونوکس داده شد و در گروه کنترل، زایمان بدون دریافت انتونوکس انجام شد.
یافته ها: یافته ها نشان داد که طول مرحله اول زایمان در گروه دریافت کننده انتونوکس به طور معنادار کوتاه تر از گروه کنترل (۴٫۰۷±۲٫۱ ساعت در گروه مطالعه در مقایسه ۵٫۱۲±۲٫۰۶ ساعت در گروه کنترل) بود. استفاده از انتونوکس علاوه بر اینکه باعث کاهش درد زایمان و افزایش رضایت مندی مادران شد در آپگار نوزادان نیز تاثیری نداشت.
نتیجه گیری: با توجه به یافته های تحقیق به نظر می رسد که استفاده از گاز انتونوکس برای تسکین درد زایمان روشی موثر و ایمن بوده و علاوه بر کاهش طول مدت فاز فعال زایمان با افزایش رضایت مندی مادران همراه می باشد.