مقاله تاثیر مصرف مکمل زنجبیل بر برخی از عوامل خطر بیماری های قلبی – عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین ۱۳۹۳ در علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران) از صفحه ۱ تا ۱۲ منتشر شده است.
نام: تاثیر مصرف مکمل زنجبیل بر برخی از عوامل خطر بیماری های قلبی – عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زنجبیل
مقاله دیابت نوع ۲
مقاله چربی های خون
مقاله فشار خون
مقاله بیماری های قلبی – عروقی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عربلو طاهره
جناب آقای / سرکار خانم: آریاییان ناهید
جناب آقای / سرکار خانم: ولی زاده مجید
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی آغافاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: جلالی محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: بیماری های قلبی – عروقی، علت اصلی مرگ و میر در بیماران مبتلا به دیابت است. هدف از این مطالعه بررسی تاثیر مصرف مکمل زنجبیل بر برخی از عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ است.
روش کار: این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی تصادفی دوسوکور کنترل شده با دارونما انجام شد. تعداد ۷۰ بیمار دیابتی نوع ۲ به صورت تصادفی در دو گروه دریافت کننده زنجبیل (۳۵ نفر) و دارونما (۳۵ نفر) قرار گرفتند. بیماران روزانه ۱۶۰۰ میلی گرم (۲ کپسول ۸۰۰ میلی گرمی) پودر زنجبیل یا دارونمای حاوی آرد گندم را به مدت ۱۲ هفته مصرف نمودند. سطوح قند خون ناشتا، تری گلیسیرید، کلسترول تام، کلسترول LDL و HDL، پروتئین واکنش پذیر C، فشار خون سیستولی و دیاستولی و اندازه دور کمر پیش و پس از مداخله سنجیده و مقایسه شد.
یافته ها: اطلاعات ۶۳ بیمار آنالیز شد (۳۳ نفر در گروه زنجبیل و ۳۰ نفر در گروه شاهد). مصرف زنجبیل سبب کاهش معنی دار قند خون ناشتا، تری گلیسیرید، کلسترول تام سرم و پروتئین واکنش پذیر C در گروه زنجبیل در مقایسه با گروه شاهد شد (p<0.05). تغییرات کلسترول LDL، HDL، فشار خون سیستولی و دیاستولی و اندازه دور کمر معنی دار نبود (p>0.05).
نتیجه گیری: زنجبیل سبب کاهش قند خون ناشتا، برخی از فراکسیون های چربی خون و پروتئین واکنش پذیر C در بیماران دیابتی نوع ۲ شد و بنابراین می تواند جهت پیشگیری از بیماری های قلبی – عروقی در این بیماران به کار رود.