مقاله تاثیر زمان ماند و دما بر کارایی سیستم برکه تثبیت در تصفیه فاضلاب نفت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در علوم و تکنولوژی محیط زیست از صفحه ۱۳ تا ۲۴ منتشر شده است.
نام: تاثیر زمان ماند و دما بر کارایی سیستم برکه تثبیت در تصفیه فاضلاب نفت
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله برکه تثبیت
مقاله زمان ماند
مقاله دما
مقاله حذف زیستی ترکیبات آلی
مقاله فاضلاب نفت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: درگاهی عبداله
جناب آقای / سرکار خانم: پیرصاحب مقداد
جناب آقای / سرکار خانم: سوادپور محمدتقی
جناب آقای / سرکار خانم: عالی قدری مرتضی
جناب آقای / سرکار خانم: فرخی مهرداد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: بهترین و کم هزینه ترین روش تصفیه پساب های آلوده، استفاده از روش های تصفیه بیولوژیکی است. هدف از این تحقیق بررسی تاثیر زمان ماند و دما بر کارایی سیستم برکه های تثبیت در حذف ترکیبات آلی، ازت آمونیاکی و فسفات از فاضلاب پالایشگاه نفت می باشد.
روش بررسی: این مطالعه از نوع تجربی است که در آن برکه تثبیت بی هوازی با ابعاد ۱´۰٫۲´۱ متر و برکه اختیاری در مقیاس آزمایشگاهی با ظرفیت ۴۰۰ لیتر با استفاده از ورقه فایبرگلاس با ضخامت ۶ میلی متر طراحی، ساخته و راه اندازی گردید. زمان ماند هیدرولیکی ۲ و ۵ روز برای برکه بی هوازی و برای برکه اختیاری ۵ و ۱۰ روز در دو دمای سرد و گرم منظور گردید. سپس پارامترهای ازت آمونیاکی و فسفات به ترتیب در طول موج ۴۲۵ nm و ۶۹۰ و همچنین اکسیژن مورد نیاز شیمیایی کل، اکسیژن مورد نیاز شیمیایی محلول، اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی کل، اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی محلول و pH نمونه ها طبق روش های استاندارد آزمایش های آب و فاضلاب،اندازه گیری شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که زمان ماند و دما تاثیر چشمگیری بر کارایی برکه های تثبیت فاضلاب دارند. به طوری که کارایی برکه های تثبیت بی هوازی و اختیاری در حذف ترکیبات آلی با افزایش دما و زمان ماند، افزایش پیدا می کند (p<0.05). بیش ترین بازده حذف اکسیژن مورد نیاز شیمیایی، اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی، ازت آمونیاکی و فسفات به ترتیب ۹۳٫۳۱، ۹۳٫۶۶، ۸۸٫۱۵ و ۷۳٫۱۷% (در زمان ماند ۵ روز بی هوازی و ۱۰ روز اختیاری و دمای گرم) و کم ترین بازده حذف این پارامترها توسط این سیستم به ترتیب ۴۱٫۴۷، ۴۰٫۵۵، ۳۴٫۲۶ و ۲۲٫۴۶% (در زمان ماند ۲ روز بی هوازی و ۵ روز اختیاری و دمای سرد) به دست آمد. همچنین تنها جلبک موجود در برکه اختیاری، فرمدیوم بوده که در غلظت های بالای سولفور قادر به رشد می باشد.
نتیجه گیری: نتیجه این بررسی نشان داد که برکه های تثبیت در مقیاس پایلوت، برای دمای گرم در صورت راهبری مناسب، قابلیت حذف ترکیبات آلی با کارایی بالا را دارا است، لکن برای هوای سرد کارایی آن پایین اما در حد مقبول می باشد.