مقاله تاثیر ریتودرین خوراکی بر میزان لانه گزینی جنین در بیماران تحت درمان با روش IVF-ET که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر ۱۳۹۲ در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از صفحه ۵۵۰ تا ۵۵۶ منتشر شده است.
نام: تاثیر ریتودرین خوراکی بر میزان لانه گزینی جنین در بیماران تحت درمان با روش IVF-ET
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ریتودرین
مقاله لانه گزینی
مقاله لقاح خارج از بدن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهرزادصدقیانی مهزاد
جناب آقای / سرکار خانم: حمدی کبری
جناب آقای / سرکار خانم: قوجازاده مرتضی
جناب آقای / سرکار خانم: صبحی گلریز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پیش زمینه و هدف: ناباروری یک مشکل شایع در میان زوج های جوان می باشد و حدود ۱۵-۱۰ درصد این افراد را مبتلا می کند. روش های کمک باروری یک روش شناخته شده در جهان است که به سرعت در حال توسعه و پیشرفت می باشد. یکی از فاکتورهای دخیل در مورد شکست لانه گزینی جنین، تحریک انقباضات رحمی در حین انتقال جنین به رحم می باشد که شاید بتوان با استفاده از ریتودرین در طی دوره پری ایمپلانتاسیون جلوی این حالت را گرفت.
مواد و روش کار: در یک مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی شده، ۲۰۰ زن مبتلا به نازایی که کاندید برنامه IVF/ICSI شده بودند و شرایط ورود به مطالعه را داشتند، در قالب دو گروه مداخله و کنترل (هر گروه ۱۰۰ نفر) مورد بررسی قرار گرفتند و اثرات ریتودرین خوراکی بر میزان لانه گزینی جنین در بیماران تحت درمان با روش IVF-ET ارزیابی گردید.
یافته ها: میانگین سنی بیماران مورد بررسی، ۴٫۲±۳۰٫۹ سال بود که در محدوده سنی ۳۵-۲۰ سال قرار داشتند. درصد لقاح در گروه تحت درمان با ریتودرین ۱۵٫۸±۷۳٫۲ و در گروه کنترل ۱۷٫۶±۷۲٫۶ بود که تفاوت دو گروه از نظر آماری معنی داری نبود (۰٫۶۱=P). بین بیماران دو گروه از لحاظ تعداد اووسیت ها و تعداد جنین انتقال یافته تفاوت آماری معنی دار وجود نداشت (به ترتیب ۰٫۴۸=P و ۰٫۵۱=P). حاملگی موفق در گروه مداخله ۲۷ درصد و در گروه کنترل ۱۹ درصد بود که تفاوت آن هم به لحاظ آماری معنی دار نبود (۰٫۱۲=P).
نتیجه گیری: با توجه به نتایج حاصله و عدم وجود تفاوت معنی دار بین دو گروه از جهت میزان موارد حاملگی موفق می توان این گونه بیان کرد که میزان لانه گزینی جنین در روش IVF-ET تحت تاثیر ریتودرین قرار نمی گیرد.