مقاله تاثیر روش های مختلف تصفیه شیره خرما بر ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آب نبات های تولید شده از آن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در مجله علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران از صفحه ۶۳ تا ۷۰ منتشر شده است.
نام: تاثیر روش های مختلف تصفیه شیره خرما بر ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آب نبات های تولید شده از آن
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آب نبات
مقاله بنتونیت
مقاله تصفیه قلیایی
مقاله ژلاتین

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شفیعی ثمین
جناب آقای / سرکار خانم: حجت الاسلامی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: شکرانی رضا
جناب آقای / سرکار خانم: شریفان انوشه
جناب آقای / سرکار خانم: لقمانی خوزانی وحید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: با توجه به تولید بالای خرما در ایران یکی از راه های استفاده بهینه از آن تولید شیره خرما و استفاده از این محصول در رشته های مختلف صنایع غذایی است. هدف از تولید آب نبات شیره خرما تولید محصولی رژیمی به عنوان جایگزین سالم آب نبات های با درصد ساکارز بالا و طعم دهنده های غیر طبیعی است. به منظور بررسی تاثیرات روش تصفیه بر ویژگی های آب نبات و انتخاب مناسب ترین شیره خرما از دو نوع شیره تصفیه شده به روش قلیایی و تصفیه شده با ژلاتین و بنتونیت استفاده شد.
مواد و روشها: برای تولید آب نبات، شیره های خرما ابتدا تغلیظ و سپس در آون خشک شدند. برای تعیین مناسب ترین زمان آون گذاری، آزمون تعیین درصد رطوبت انجام گرفت. در نهایت، رنگ در دو طول موج ۴۲۰ و ۵۶۰ نانومتر، روند تغییرات بریکس و درصد حلالیت آب نبات ها اندازه گیری شد. نتایج آماری توسط نرم افزار SPSS19 و آزمون دانکن بررسی شد.
یافته ها: آب نبات شیره خرما طی ۲۴ ساعت خشک کردن در آون ۷۰oC تولید شد. افزایش رنگ در آب نبات های تولید شده از شیره تصفیه شده به روش قلیایی، کمتر و روند تغییرات بریکس و سرعت خشک شدن آن ها بیشتر بود.
نتیجه گیری: استفاده از شیره تصفیه شده به روش آهک زنی- فسفاتاسیون برای تولید آب نبات بهتر است. زیرا طی تصفیه قلیایی، ترکیباتی مانند پکتین، اسیدهای آمینه و ترکیبات رنگی حذف می شوند، شدت واکنش میلارد و افزایش رنگ آب نبات کمتر و سرعت خشک شدن آن بیشتر می شود.