مقاله تاثیر دوزهای اندک آنتراسایکلین ها بر عملکرد قلبی کودکان تحت شیمی درمانی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تیر ۱۳۹۳ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۲۵۶ تا ۲۶۲ منتشر شده است.
نام: تاثیر دوزهای اندک آنتراسایکلین ها بر عملکرد قلبی کودکان تحت شیمی درمانی
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آنتراسایکلین
مقاله شیمی درمانی
مقاله کاردیوتوکسیسیتی
مقاله اکوکاردیوگرافی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رحیمی دهگلان شیوا
جناب آقای / سرکار خانم: کمپانی فرزاد
جناب آقای / سرکار خانم: رحیمی دهگلان شهرام
جناب آقای / سرکار خانم: طبیبیان الناز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: عوارض قلبی آنتراسایکلین ها در دوزهای متوسط و بالا (>350 mg/m2) به خوبی شناخته شده است، اما این سوال که آیا علایم تحت بالینی کاردیومیوپاتی با دوزهای کمتر از ۳۵۰ mg/m2نیز ایجاد می شود هنوز مورد بحث است. هدف این مطالعه بررسی عملکرد قلبی کودکان تحت درمان با آنتراسایکلین در دوزهای کمتر از ۳۵۰ mg/m2 جهت تعیین ایجاد عارضه قلبی و ارزیابی ریسک فاکتورهای موثر بر بروز این عارضه بود.
روش بررسی: در یک مطالعه آینده نگر ۵۰ کودک سرطانی بستری در بخش خون و انکولوژی اطفال بیمارستان بعثت شهر سنندج در سال های ۹۱-۸۸ که تحت درمان با آنتراسایکلین های دانوروبیسین و داکسوروبیسین با دوز کمتر از ۳۵۰ mg/m2 بودند، توسط اکوکاردیوگرافی سریال به مدت یک تا سه سال پیگیری شدند. انحراف شاخص های اکوکاردیوگرافی از مقادیر نرمال اندازه گیری شد و ارتباط عوارض قلبی با ریسک فاکتورهای احتمالی با روش های آماری مناسب آنالیز گردید.
یافته ها: در ۲۲% از بیماران به ویژه کودکان بیش از ۱۱ سال، حداقل یکی از پارامترهای اکوکاردیوگرافی شامل کسر تخلیه قلب، قطر پایان سیستولی، قطر پایان دیاستولی، توده بافتی و ضخامت دیواره خلفی بطن چپ در طول پیگیری تغییر کرد. مهمترین ریسک فاکتور، سن در زمان شروع داروها بود. در میان انواع کانسر، مبتلایان به لوسمی میلوییدی حاد بیشترین میزان شاخص های غیرطبیعی را داشتند. جنسیت و طول مدت پیگیری ارتباطی با بروز عارضه قلبی نشان ندادند.
نتیجه گیری: آنتراسایکلین ها حتی در دوزهای کمتر از ۳۵۰ mg/m2 می توانند منجر به تغییر عملکرد قلبی شوند هرچند که این تغییرات همراه با علایم بالینی نباشد. از این روی پیگیری طولانی مدت عوارض قلبی این داروها و استفاده از روش های محافظت قلب در هر دوز مصرفی توصیه می شود.