مقاله تاثیر اندازه ذرات تقویت کننده و دمای بارریزی بر ریزساختار و خواص مکانیکی کامپوزیت زمینه فلزی Al-Al2O3 تولید شده به روش ریخته گری گردابی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در فرآیندهای نوین در مهندسی مواد (مهندسی مواد مجلسی) از صفحه ۱۱۱ تا ۱۱۹ منتشر شده است.
نام: تاثیر اندازه ذرات تقویت کننده و دمای بارریزی بر ریزساختار و خواص مکانیکی کامپوزیت زمینه فلزی Al-Al2O3 تولید شده به روش ریخته گری گردابی
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کامپوزیت Al-Al2O3
مقاله آلیاژ A356
مقاله آلومینا
مقاله زمینه
مقاله تقویت کننده

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بهاروندی حمیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: نصیری زینب
جناب آقای / سرکار خانم: سعیدی حیدری مینا
جناب آقای / سرکار خانم: ماهری حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این مقاله کامپوزیت زمینه فلزی Al-Al2O3 با استفاده از فرآیند ریخته گری گردابی تولید گردید. با استفاده از این روش پودر آلومینا با اندازه ذرات ۳۰۰mm، ۵۰mm و ۵۰nm به آلیاژ مذاب A356 اضافه و سپس مخلوط حاصل در دو دمای ۷۵۰ و ۸۵۰ درجه سانتی گراد در قالب فلزی ریخته گری شد. تاثیر اندازه ذرات تقویت کننده و دمای بارریزی بر سختی، استحکام کششی و ریزساختار کامپوزیت در شش حالت مختلف مورد بررسی قرار گرفت. جهت ارزیابی ریزساختار از میکروسکوپ نوری و میکروسکوپ الکترونی روبشی و برای بررسی خواص مکانیکی از آزمون کشش و سختی در هر شش حالت استفاده شد. نتایج حاصل نشان داد که افزایش دمای بارریزی تاثیر چندانی بر سختی ندارد اما باعث افت استحکام کششی نمونه ها می شود. علاوه بر این، کاهش سایز ذرات تقویت کننده در هر دو دما باعث افزایش سختی و استحکام کششی گردید.