مقاله تاثیر اعمال صالح در زندگی معنوی از دیدگاه قرآن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در اخلاق پزشکی از صفحه ۱۱ تا ۵۲ منتشر شده است.
نام: تاثیر اعمال صالح در زندگی معنوی از دیدگاه قرآن
این مقاله دارای ۴۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله قرآن
مقاله سبک زندگی اسلامی
مقاله فضائل اخلاقی
مقاله عمل صالح
مقاله زندگی معنوی
مقاله حیات طیبه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خدایار دادخدا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بر اساس آموزه های اسلامی انسان از سه بعد و ساحت وجودی برخوردار است که عبارتند از: ۱ بعد فکری؛ ۲ بعد باورها و ارزش ها؛ ۳ بعد رفتاری. هریک از این ساحت های وجودی انسان با ابعاد دیگر ارتباط متقابل دارند، اما ساحت اعتقادی و اندیشه ای، ریشه و منشا صفات اخلاقی و رفتاری است. از منظر قرآن مجموعه اعتقادات حقانی، به عنوان منشا و اخلاقیات نیکو و فعلیات صالح، به عنوان ثمره اجزا و بخش های جزیی و کلی و ظاهر و باطن زندگی طاهر، سالم، طیب و معنوی انسان را تشکیل می دهند که باعث رشد و صعود او به مقام انسان مقرب و حیات جمعی و فردی را قداست و معنویت و صفا می بخشد.
در این مقاله سعی بر آن است تا به این سوال پاسخ داده شود که از منظر قرآن کدام رفتارها و اعمال صالح محسوب می شوند و تاثیر جدی بر طهارت و معنویت زندگی دارد و باعث سلامت و صلاحیت فرد و جامعه اسلامی می گردد و در اصلاح و تقویت اخلاقی و ایمانی او نیز موثر است؟ شاید بتوان گفت که از دیدگاه قرآن، پاسخ کوتاه ولی جامع به این سوال، انجام «عمل صالح» می باشد که دارای مصادیق متنوع ایجابی و سلبی است.
یعنی مجموعه افعال و رفتارهای فردی و اجتماعی مفید و معنویت ساز است که در قرآن به آن توصیه و تاکید شده است، لذا هدف از این نوشتار بررسی نمونه هایی از اهم مصادیق این رفتارهای قلبی و قالبی (اعمال صالح) و ارتباط با آن با سلامت و معنویت از منظر قرآن است که با مراجعه به آیات قرآن و برخی منابع دسته اول و دوم و ابزار فیش برداری و روش توصیف و تحلیل یافته ها به سوالات مطرح شده پاسخ مناسب داده شود.