مقاله بکارگیری روش ترکیبی SPIHT-DCT با استفاده از مقیاس پذیری مکانی و مکانی-زمانی برای کد کردن تصاویر ویدئویی HDTV که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۹۱ در فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران از صفحه ۲۵ تا ۳۵ منتشر شده است.
نام: بکارگیری روش ترکیبی SPIHT-DCT با استفاده از مقیاس پذیری مکانی و مکانی-زمانی برای کد کردن تصاویر ویدئویی HDTV
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله استاندارد MPEG-2
مقاله الگوریتم SPIHT
مقاله تبدیل DCT
مقاله مقیاس پذیری
مقاله ویدئو با درجه تفکیک بالا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صیرفیان وحیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: طالبی سیامک

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این مقاله، کد کننده ترکیبی با استفاده از دو ویژگی مقیاس پذیری مکانی و مقیاس پذیری مکانی-زمانی برای کد کردن ویدئو با درجه تفکیک بالا ارائه شده است. در روش ترکیبی، قاب های ویدئویی Intra و Inter دو روش متفاوت کد می شوند. قاب های Intra با استفاده از الگوریتم SPIHT که مبتنی بر تبدیل موجک است کد می شوند. قاب های Inter به روش معمول استاندارد MPEG-2 و بر اساس تبدیل DCT کد می شوند. با کد کردن ویدئو با درجه تفکیک بالا به دو روش مقیاس پذیری مکانی و مقیاس پذیری مکانی-زمانی، ویدئو از طریق دو یا سه لایه ارسال می شود. داده های ارسالی از لایه ها، ویدئویی با وضوح و کیفیت متفاوت به کاربر عرضه می کنند. به این ترتیب کاربر می تواند بر اساس نیاز خود سرویس مناسب را انتخاب کند.
در مقیاس پذیری مکانی لایه پایه و لایه ارتقا ساختار کدینگ یکسانی دارند. ولی در مقیاس پذیری مکانی- زمانی لایه ارتقا دوم، به دلیل اینکه فقط شامل قاب های Inter است، فقط مبتنی بر روش استاندارد کد می شود.
نتایج شبیه سازی های انجام شده روی ویدئوهای مختلف با درجه تفکیک بالا، بهبود کیفیت تصویر نهایی در روش ترکیبی پیشنهادی با مقیاس پذیری را در لایه های مختلف، نسبت به روش مبتنی بر استاندارد MPEG-2 نشان می دهد.