مقاله بیماری های شایع عفونی در حج که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مرداد و شهریور ۱۳۹۳ در طب جنوب از صفحه ۴۷۶ تا ۴۸۶ منتشر شده است.
نام: بیماری های شایع عفونی در حج
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حج
مقاله بیماری های عفونی
مقاله مکه
مقاله عربستان سعودی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: امینی اعظم
جناب آقای / سرکار خانم: استوار افشین
جناب آقای / سرکار خانم: دارابی حسین
جناب آقای / سرکار خانم: حائری نژاد محمدجواد
جناب آقای / سرکار خانم: یوسفی فرزانه
جناب آقای / سرکار خانم: وحدت کتایون

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه: گردهمایی عظیم سالیانه مسلمانان همه کشورهای دنیا در مکه و مدینه برای انجام فرایض حج، بزرگ ترین مراسم مذهبی دنیا را رقم می زند. علاوه بر حج تمتع، کشور عربستان در طول سال نیز پذیرای شمار زیادی زایر برای انجام حج عمره می باشد. این مهاجرت عظیم انسانی، مهم ترین چالش در زمینه مراقبت بهداشت عمومی و مسایل کنترل عفونت را به همراه دارد. در نوشتار کنونی، سعی شده است تا مروری بر بیماری های شایع در بین زایرین، نحوه انتقال آن ها و چگونگی کنترل این بیماری ها، انجام شود.
مواد و روش ها: در یک بررسی کلی سایت های Pubmed، ScinceDirect وGoogle scholar ، برای واژگان حج، بیماری های عفونی، مکه و عربستان سعودی مورد جستجو قرار گرفتند. جست و جو محدود به مقالات فارسی و انگلیسی چاپ شده در بازه زمانی بیست ساله (۱۹۹۴ الی ۲۰۱۴) بود.
یافته ها: در مجموع مقالات به دست آمده ۹۷ عدد بودند که با حذف موارد مشابه و اطلاعات قدیمی تر، در نهایت تعداد ۶۴ مورد بررسی نهایی قرار گرفت.
نتیجه گیری: با توجه به اهمیت مراسم حج و شیوع بیماری های عفونی گوناگون نظیر عفونت های مننگوکوکی، آنفولانزا، بیماری های اسهالی انجام اقدامات پیشگیرانه مانند واکسیناسیون و رعایت نکات بهداشتی فردی پیش از مناسک حج و طی آن کاملا ضروری به نظر می رسد. آموزش کارکنان بهداشتی – درمانی و همچنین حاجیان و تمامی افراد حاضر در مراسم حج از اقدامات موثر می باشد.