مقاله به کارگیری سامانه تبدیل گفتار به متن در حوزه مراقبت سلامت: مزایا، محدودیت ها، راهکارها که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۳ در پیاورد سلامت از صفحه ۵۷ تا ۶۸ منتشر شده است.
نام: به کارگیری سامانه تبدیل گفتار به متن در حوزه مراقبت سلامت: مزایا، محدودیت ها، راهکارها
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نرم افزار تبدیل گفتار به متن
مقاله مراقبت سلامت
مقاله محدودیت،مزایا
مقاله راهکار

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قاضی سعیدی مرجان
جناب آقای / سرکار خانم: صفدری رضا
جناب آقای / سرکار خانم: کلانترهرمزی عبدالجلیل
جناب آقای / سرکار خانم: شاه مرادی لیلا
جناب آقای / سرکار خانم: صادقی فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: کاربردی بودن هر فناوری جهت ورود به یک حوزه خاص با بررسی میزان مزایا و معایب سیستم در آن حوزه، بیان می شود. هدف از پژوهش حاضر بیان مزایا و محدودیتهای به کارگیری سیستم تبدیل گفتار به متن در حوزه مراقبت سلامت و ارایه راهکارهای عملی جهت افزایش قابلیت پذیرش سیستم در این حوزه است.
روش بررسی: پژوهش حاضر به روش مروری و با بهره گیری از منابع کتابخانه ای و پایگاه های اطلاعاتی و پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی با استفاده از کلید Proquest, Pub med, Science Direct, Ovid واژه های نرم افزار تبدیل گفتار به متن، مراقبت سلامت، مزایا، محدودیت و راهکار انجام گردید.
یافته ها: سامانه تبدیل گفتار به متن دارای مزایایی از قبیل افزایش دقت مستندات پزشکی، کاهش زمان ایجاد مستندات، ابزاری برای ورود داده داخل پرونده الکترونیک سلامت می باشد. البته چندین محدودیت در به کارگیری سیستم در کشور، مانند عدم تعریف دادگان سیس تم در حوزه پزشکی و هزینه بالای سخت افزار و نرم افزار آن وجود دارد.
نتیجه گیری: با توجه به یافته های حاصل از پژوهش در ارتباط با مزایا و محدودیت های سیستم در حوزه سلامت، راهکارهایی مانند تولید دادگان یکپارچه کشوری برای تبادل اطلاعات سلامت، بهبود دادگان برای افزایش دقت تشخیص کلمات و آموزش به کاربران سیستم توان تا حدودی محدودیت های سیستم را کاهش داد. همچنین در حرکت کشور به سوی پیاده سازی پرونده الکترونیک سلامت و نیاز کاربران به ورود داده کامپیوتری، این نرم افزار جایگزین مناسبی با صفحه کلید و موس برای ورود داده در این بخش خواهد بود.