مقاله بهینه سازی عامل های عملیاتی استخراج باکتریایی کانسنگ کم عیار مجتمع مس سرچشمه با استفاده از باکتری های مزوفیل و گرمادوست معتدل در مقایسه با حلال شویی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در پژوهش های کاربردی در شیمی (پژوهش های شیمی کاربردی) از صفحه ۲۳ تا ۳۳ منتشر شده است.
نام: بهینه سازی عامل های عملیاتی استخراج باکتریایی کانسنگ کم عیار مجتمع مس سرچشمه با استفاده از باکتری های مزوفیل و گرمادوست معتدل در مقایسه با حلال شویی
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله استخراج باکتریایی
مقاله باکتری های مزوفیل و گرمادوست معتدل
مقاله کانسنگ کم عیار
مقاله راکتور ستونی
مقاله طراحی آزمایش تاگوچی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: یعقوبی مقدم مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: منافی زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: رنجبر محمد
جناب آقای / سرکار خانم: شفیعی مهین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این پژوهش، مقایسه بین روش های حلال شویی و استخراج باکتریایی به منظور به دست آوردن مس از کانسنگ کم عیار اکسیدی و سولفیدی مجتمع مس سرچشمه بررسی شد. تاثیر عامل های عملیاتی مانند pH، دما و دبی پاشش بر روی استخراج باکتریایی کانسنگ کم عیار در ستون های ۴ متری در مدت ۹۰ روز با استفاده از روش طراحی آزمایشی تاگوچی مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه های به دست آمده از آزمایش های ستونی نشان داد که در فرایند باکتریایی، با استفاده از باکتری های مزوفیل در مقایسه با فرایند شیمیایی و دمای محیط، استخراج مس و آهن به ترتیب ۲۴٫۹۳ و ۹٫۳۰ درصد و با استفاده از باکتری های گرمادوست معتدل در دمای ۵۰ درجه سانتی گراد و pH برابر ۱٫۵ و دبی پاشش ۵ لیتر بر متر مربع بر ساعت، استخراج مس در حدود ۳۶ درصد افزایش داشت. با وجود این، بیشینه استخراج مس ۸۱٫۸۷ درصد بود.